Karmienie piersią w teorii i praktyce

utworzone przez | cze 13, 2023 | Laktacja | 0 komentarzy

Karmienie piersią jest jednym z najlepszych sposobów żywienia niemowląt. W teorii większość lekarzy oraz specjalistów zaleca wyłączne ten sposób karmienia, ponieważ jest to niewątpliwie najbardziej naturalny sposób żywienia. Mleko matki pozostaje bogate w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, które są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia malucha. W praktyce jednak karmienie piersią może nie być proste dla młodej mamy. Aby to osiągnąć, bardzo ważne jest, aby matka i dziecko mieli wystarczająco czasu na wzajemne poznanie. Karmienie piersią niesie jednak za sobą wiele korzyści.

Teoria a praktyka – karmienie piersią

Karmienie piersią w teorii to wykonanie wszystkich koniecznych kroków, aby maluszek otrzymał pokarm z piersi matki. Oznacza to, że kobieta powinna być zdrowa, odpowiednio odżywiona i wypoczęta, aby mogła zapewnić niemowlęciu najlepszą opiekę i odżywienie. Matka powinna przygotować się do karmienia wykonując wszystkie wymagane czynności, takie jak wybór odpowiedniego ubrania, przygotowanie miejsca i ściśle określonego harmonogramu karmienia, a także wybranie odpowiedniej pozycji.

Karmienie piersią w praktyce oznacza natomiast, że matka powinna odczuwać komfort i wygodę, dostosowując się do potrzeb swojego dziecka. Każda kobieta powinna również pamiętać, że jej pociecha może potrzebować czasu, aby nauczyć się ssania i wyciągania pokarmu z piersi, dlatego potrzebna będzie cierpliwości, aby pomóc maluchowi w tym procesie. Matka powinna także zwracać uwagę na to, czy malec jest nasycony po każdym karmieniu. W ten sposób będzie wiedziała, ile pokarmu dziecko otrzymuje w ciągu dnia i może wtedy zdecydować czy niemowlę potrzebuje dodatkowego żywienia czy może być karmione wyłącznie piersią.

Jak często należy karmić dziecko piersią? 

Jak często karmić piersią malucha? Pamiętaj, że malec pierwszym miesiącu życia powinien być przystawiany do piersi co około 1,5 do 2 godzin, również o późnych porach. W nocy możesz zdecydować się na mniejszą częstotliwość (co około cztery godziny). Zdarza się jednak i tak, że dla zachowania prawidłowej częstotliwości żywienia konieczne będzie wybudzenie niemowlęcia ze snu. Prawidłowa ilość karmień na dobę powinna początkowo wynosić ok. 8-12. Im dziecko jest starsze, tym częstotliwość stopniowo się zmniejsza. Natomiast długość jednorazowego karmienia powinna wynosić około 20 minut – po minimum 10 minut na każdą pierś.

Warto jednak pamiętać, że są to podręcznikowe zalecenia, a każdy maluszek jest inny i ma swój własny, indywidualny rytm karmienia, którego metodą prób i błędów musicie wspólnie się nauczyć. Chcesz poznać odpowiedzi na pytanie, jak karmić noworodka? Przede wszystkim cierpliwie, z czułością i według jego indywidualnych potrzeb. Trudności są naturalne, przyszłe mamy często wykluczają możliwe problemy związane z niedoborem mleka w gruczołach piersiowych, co powoduje, że zderzają się one z rzeczywistością.

Wskaźniki skutecznego karmienia – kiedy dziecko się najada prawidłowo?

Aby określić efektywność laktacji sformułowane zostały przez Światową Organizację Zdrowia wskaźniki skutecznego karmienia (WSK), które pomagają lekarzom, położnym oraz karmiącym mamom określić obiektywnie, kiedy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu. Ze skali tej korzysta pediatria na całym świecie. Na co zwracamy uwagę?

  • Częstotliwość karmienia – w początkowym okresie laktacji dziecko powinno być karmione 8-12 razy na dobę. Jeżeli matka robi to rzadziej, powinna ona zwiększyć częstotliwość.
  • Przystawianie dziecka do piersi – podczas karmienia należy zwrócić uwagę na to, jak odpowiednio przystawić dziecka do piersi (właściwa pozycja oraz efektywne ssanie). Brodawka wraz z częścią jej otoczki ma znajdować się głęboko w buzi dziecka. Karmienie nie powinno boleć. Jeżeli kobieta odczuwa dyskomfort, warto poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego lub personel medyczny. To, jak dziecko jest przystawiane do piersi wpływa bezpośrednio na to, czy się najada w czasie karmienia.
  • Karmienie w nocy – podanie pokarmu w nocy powinno odbywać się przynajmniej raz. 
  • Odgłos połykania pokarmu – będzie słyszalny przynajmniej po 10 minut z każdej piersi, natomiast nie powinniśmy słyszeć cmokania. 
  • Ilość wypróżnień w ciągu doby – do 6 tygodnia życia maluch powinien oddawać 3-4 papkowate kupki na dobę. Wraz z biegiem życia dziecka ilość ta zmniejsza się, aż do jednego co kilka dni. 
  • Ilość moczonych pieluszek w ciągu doby – w 3-5. dobie dziecko powinno moczyć 3-5 pieluszek, następnie w 5-7. dobie 4-6 pieluszek, od 8. tygodnia powinno moczyć 6-8 pieluszek.
  • Przybieranie na wadze – spadek masy ciała do 7% w pierwszych kilku dobach od porodu określany jest jako prawidłowy. Natomiast w ciągu 14 dni maluszek powinien powrócić do masy urodzeniowej. Dziecko do 3. miesiąca życia, począwszy od najmniejszej masy spadkowej, przybiera na dobę 15-40 gramów. Jeżeli przyrost jest mniejszy, zaleca się stymulację laktacji, a gdy spada poniżej 12 gramów na dobę – dokarmianie czasowe mlekiem modyfikowanym. Przyrost masy jest jednym z najbardziej obiektywnych wskaźników prawidłowego karmienia.

Dlaczego warto karmić dziecko piersią? Mleko matki, czyli pierwszy pokarm

Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Najważniejszą zaletą jest to, że mleko w piersiach kobiety jest optymalnie skomponowane dla potrzeb maleństwa. Bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały, których dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju już od swoich narodzin. Mleko matki nie tylko odżywia, lecz także chroni. Jest ono pełne komórek macierzystych, białych krwinek i pożytecznych bakterii, a także innych elementów bioaktywnych, takich jak przeciwciała, enzymy czy hormony, które pomagają w zwalczaniu infekcji, zapobiegają chorobom oraz przyczyniają się do prawidłowego rozwoju. Maluchy karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia są mniej narażone na biegunki, nieżyt żołądka, przeziębienia, grypę, zapalenie ucha i oskrzeli oraz drożdżycę.

Natomiast w organizmie matki, w momencie kontaktu ze skórą noworodka uwalniana jest oksytocyna. Związek ten pojawia się również wtedy, gdy dziecko ssie pierś. Ponadto karmienie pomaga zbudować silną więź prawie każdej mamy i dziecka, a także uchwycić najpiękniejsze chwile rozwoju maleństwa.

Zastanawiasz się jednak, jak nakarmić dziecko, kiedy nie może być Cię w jego pobliżu? Dobrym sposobem jest odciąganie pokarmu. Może to także stanowić rozwiązanie na nadmierny wypływ mleka z piersi. Okres karmienia stanowi jeden z najpiękniejszych momentów z życia dziecka. Dlatego karmienie naturalne, czyli mlekiem matki i jej piersią jest najlepszym sposobem na żywienie noworodka.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią noworodka – podstawy

Karmienie piersią noworodka – podstawy

Pierwsze tygodnie karmienia piersią wymagają od młodej mamy szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. Częste karmienie jest normalne i pomaga rozwinąć laktację, ale może być również męczące. Bądź cierpliwa, dbaj o siebie i pamiętaj, że w momencie, kiedy Twoja...

Czym jest laktacja i co ją wyróżnia?

Czym jest laktacja i co ją wyróżnia?

Laktacja to proces, który ma swój początek jeszcze w okresie ciąży. Organizm rozpoczyna produkcję i gromadzenie się mleka, a następnie pozwala kobiecie karmiącej na oddawanie go dziecku. Zdarza się, że kobiety zmagają się z kryzysem laktacyjnym, a także innymi...

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja, choć w pełni naturalna, często wywołuje u młodych mam wiele pytań i wątpliwości. Czym właściwie jest laktacja? Jak dobrać najlepszą pozycję? Jakie są najczęstsze problemy laktacyjne? Warto do tego etapu życia odpowiednio się przygotować i już wcześniej...