Laktacja w piersiach – czy mleko kobiece zawsze występuje?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Laktacja | 0 komentarzy

Laktacja w piersiach matek występuje zawsze, po urodzeniu dziecka. Każda kobieta wytwarza mleko konieczne dla niemowlęcia, ponieważ jest to naturalnym odruchem. Jednak piersi wytwarzają odpowiednią ilość mleko zgodnie z zapotrzebowaniem Twojego malucha. Czy wiesz, że częste przystawianie dziecka do piersi może zwiększyć laktację? Przeczytaj o tym i innych sposobach na problemy z laktacją w tym artykule. 

Czym jest laktacja? Czy produkcja mleka występuje zawsze? 

Piersi u kobiet rozwijają się już w okresie embrionalnym, aby w okresie dojrzewania nastąpił u nich wzrost i rozwój tkanki gruczołowej. W okresie ciąży i połogu dochodzi do inicjacji procesu produkcji mleka. Proces ten nazywany jest laktacją. W czasie ciąży pod wpływem hormonów w piersiach rozrastają się pęcherzyki mleczne i rozwija się cała sieć przewodów mlecznych. Już między 16 a 22 tygodniem ciąży pęcherzyki mleczne zaczynają się przebudowywać i wydzielać pierwsze mleko, tzw. mleko przedporodowe.

Z chwilą porodu następują zmiany w wydzielaniu hormonów, zwanym ogólnie kompleksem laktogennym. Wśród tych hormonów można wyróżnić progesteron i prolaktynę (produkowana jest, kiedy następuje stymulacja brodawki podczas opróżniania piersi przez noworodka). Ogromne znaczenie dla laktacji ma także oksytocyna – hormon, który wydzielany jest m.in. pod wpływem ssania piersi, ale też samej bliskości maluszka czy nawet myślenia o nim. Oksytocyna w kontekście laktacji odpowiada przede wszystkim za wypływanie pokarmu z piersi.

Warto podkreślić, że każda mama jest zdolna do produkcji mleka, która „urodziła” łożysko. Zarówno po porodzie fizjologicznym (także zabiegowym, czyli z użyciem tak zwanego próżnociągu), jak i po cięciu cesarskim, łożysko musi być usunięte z macicy i to uruchamia laktację. Bardzo ważne, jest, aby podawać dziecku pierś jak najwcześniej i zwracać uwagę czy Ci dziecko ssie ją prawidłowo. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości warto od razu skonsultować z położną lub doradcą laktacyjnym. 

Karmić piersią z jednej czy z obu piersi? Czy należy stymulować proces laktacji odciągając pokarm laktatorem? 

Wiele mam zastanawia się, czy mogą karmić mlekiem matki z jednej piersi? Zdecydowanie tak, karmienie wyłącznie piersią lewą lub prawą nie zaszkodzi ani Tobie, ani Twojemu dziecku. W przypadku, gdy się na to zdecydujesz, warto przystawiać dziecko do piersi częściej, aby dostarczyć mu prawidłowej ilości pokarmu. Pamiętaj, że mleko z piersi to najlepszy sposób karmienia dziecka. 

Co, jeśli jednak chcesz przekonać dziecko do drugiej piersi, aby możliwe było karmienie z obu piersi np. w przypadku zastoju pokarmu w piersiach? Warto w takim przypadku stymulować laktację laktatorem, aby być pewną, że produkcja pokarmu będzie w niej wciąż trwała, co umożliwi częstsze karmienie na żądanie mlekiem mamy, a także brak konieczności skorzystania z mleka modyfikowanego w przypadku zastoju pokarmu w częściej używanej piersi. W okresie karmienia piersią, szczególnie zaś w pierwszych miesiącach życia dziecka utrzymanie laktacji w drugiej piersi mamy karmiącej piersią jest często kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jeżeli jednak występuje ból piersi lub dziecko się nie najada warto skonsultować się z lekarzem. 

Jak przystawiać dziecko do piersi, kiedy maluszek preferuje jedną pierś? 

Dzieci, które upodobały sobie konkretną pierś, przystawione do tej drugiej, „nielubianej”, będą mocno okazywać swoje niezadowolenie prężąc się, płacząc i bijąc piąstkami pierś, odsuwając ją przy tym od siebie. Malec będzie odwracał specjalnie głowę, a gdy nawet uda Ci się go wreszcie przystawić, szybko wypuści pierś z ust, nie ponawiając próby jej złapania. Dziecko jest w stanie jednoznacznie pokazać Ci, którą pierś preferuje. 

Gdy powodem wyboru jednej, konkretnej piersi jest wygodniejsza pozycja przy karmieniu, to spróbujcie się ułożyć inaczej niż zazwyczaj. Jeśli do tej pory malec najchętniej ssał w klasycznej pozycji leżąc na prawym boku, przystaw go do drugiej piersi w pozycji spod pachy, na wznak lub w tak zwanej pozycji „pod górkę”, czyli leżąc na plecach. Pamiętaj, że warto zatroszczyć się, aby pokarm produkowały obie piersi, nie musisz się wówczas martwić brakiem pokarmu. 

Jak w domowy sposób pobudzić laktację? Jak mama karmiąca może przezwyciężyć kryzys laktacyjny? 

Istnieje wiele sposobów na pobudzenie laktacji, ponieważ problemy z laktacją są bardzo częste w czasie karmienia piersią. Jeżeli chcesz wspomóc laktację możesz skorzystać z domowych sposobów takich jak odciąganie pokarmu, picie odpowiedniej ilości płynów np. ze słodem jęczmiennym lub herbatek wspomagających laktację. Warto również przystawiać do ssania dziecko częściej, ponieważ to ono tak naprawdę reguluje produkcję mleka. Dziecko karmione piersią w czasie każdego karmienia pobudza laktację, dlatego należy karmić wyłącznie piersią. 

Pamiętaj, że kryzys laktacyjny to tylko jeden z problemów w okresie karmienia, powszechny wśród kobiet karmiących piersią, w okresie laktacji ilość produkowanego mleka się zmienia, zmiany w wydzielaniu mleka to normalna reakcja organizmu na skoki rozwojowe dziecka. Pamiętaj, że należy dziecko karmić nie rzadziej niż co 3 godziny w dzień, a co ok. 4 godziny w nocy. 

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią noworodka – podstawy

Karmienie piersią noworodka – podstawy

Pierwsze tygodnie karmienia piersią wymagają od młodej mamy szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. Częste karmienie jest normalne i pomaga rozwinąć laktację, ale może być również męczące. Bądź cierpliwa, dbaj o siebie i pamiętaj, że w momencie, kiedy Twoja...

Czym jest laktacja i co ją wyróżnia?

Czym jest laktacja i co ją wyróżnia?

Laktacja to proces, który ma swój początek jeszcze w okresie ciąży. Organizm rozpoczyna produkcję i gromadzenie się mleka, a następnie pozwala kobiecie karmiącej na oddawanie go dziecku. Zdarza się, że kobiety zmagają się z kryzysem laktacyjnym, a także innymi...

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja, choć w pełni naturalna, często wywołuje u młodych mam wiele pytań i wątpliwości. Czym właściwie jest laktacja? Jak dobrać najlepszą pozycję? Jakie są najczęstsze problemy laktacyjne? Warto do tego etapu życia odpowiednio się przygotować i już wcześniej...