Karmienie piersią noworodka – podstawy

utworzone przez | cze 14, 2023 | Laktacja | 0 komentarzy

Pierwsze tygodnie karmienia piersią wymagają od młodej mamy szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. Częste karmienie jest normalne i pomaga rozwinąć laktację, ale może być również męczące. Bądź cierpliwa, dbaj o siebie i pamiętaj, że w momencie, kiedy Twoja laktacja się ustabilizuje, będzie Ci znacznie łatwiej karmić dziecko piersią. Z tego artykułu dowiesz się jak przystawiać dziecko do piersi, jak często je karmić, a także jakie są sygnały świadczące o tym, że dziecko się najada.

Jak przystawiać dziecko do piersi? 

Pierwsze próby karmienia dziecka mogą być trudne, jednak, aby prawidłowo przystawić dziecko do piersi musi być spełnionych kilka warunków:

  • mama powinna zająć wygodną pozycję,
  • dziecko powinno być zwrócone brzuszkiem w kierunku mamy,  jego głowa, bark i biodro powinny znajdować się w jednej linii, 
  • nos maluszka powinien być na wysokości brodawki mamy. 

Taka technika karmienia pozwoli maksymalnie zwiększyć szansę na prawidłowe karmienie noworodka. Odpowiednia pozycja do karmienia powinna zapewniać komfort mamie i dziecku. Warto zwrócić uwagę także na sam moment przystawienia do piersi niemowlaka.

Podczas przystawiania dziecka do karmienia palce mamy powinny być ułożone w kształt litery C lub U (cztery palce znajdują się pod piersią, a kciuk w górnej części piersi bądź kciuk ułożony na zewnętrznej części piersi, a pozostałe palce po drugiej stronie – równolegle). W czasie karmienia brodawką należy dotykać rynienkę pod nosem dziecka, aby wywołać u niego odruch ssania. Ponadto należy cierpliwie zaczekać, aż dziecko otworzy szeroko buzię, a następnie sprawnym ruchem przysunąć jego główkę do piersi tak, aby umożliwić mu uchwycenie jak największej części otoczki.

Jak przystawić dziecko do piersi? Prawidłowe pozycje w czasie karmienia piersią  

Wśród najpopularniejszych pozycji podczas karmienia piersią można wyróżnić pozycję klasyczną, pozycję krzyżową oraz pozycję spod pachy (futbolową). Pozycja klasyczna polega na przytuleniu dziecka brzuszkiem do brzucha matki, tak, aby główka niemowlaka opierała się w zagięciu łokciowym matki. Należy podtrzymywać przedramieniem plecy dziecka, a dłonią jego pośladki.

W pozycji krzyżowej należy ułożyć dziecko tak jak w pozycji klasycznej, podtrzymując je ręką przeciwną do piersi, z której jest karmione. Warto pamiętać, aby dłonią podpierać główkę dziecka, a przedramieniem jego plecy. Natomiast pozycja spod pachy polega na ułożeniu dziecka brzuszkiem do boku matki, jego nóżki i pośladki powinny znajdować się pod jej pachą. Tak samo jak w dwóch poprzednich pozycjach dłonią należy podtrzymywać główkę dziecka, a przedramieniem jego plecy.

Podczas nocnego karmienia polecana jest pozycja leżąca na boku, podczas, której dziecko leży przy mamie brzuszek do brzucha, oparte na jej ramieniu lub bezpośrednio na podłożu. Z kolei mama powinna być ułożona na boku, z ramieniem opartym na podłożu oraz głową ułożoną na poduszce. 

Jak często karmić piersią noworodka?

Żołądek noworodka rozwija się bardzo szybko, aby przystosować się do coraz intensywniejszej laktacji. Po tygodniu ma on rozmiar moreli, a po dwóch tygodniach – dużego jajka kurzego. Karmienie na żądanie pomaga dziecku szybko odzyskać masę urodzeniową oraz dalej się rozwijać. 

Niemowlęta karmione piersią powinny być przystawiane 12 razy na dobę lub nawet częściej niż 12 razy na dobę. W ciągu dnia należy dziecko karmić co dwie lub trzy godziny. Natomiast w nocy co trzy, cztery lub nawet pięć godzin. Podczas każdego karmienia pozwól dziecku ssać jedną pierś tak długo, jak tego chce. Następnie przystaw je do drugiej i obserwuj, czy spróbuje ją chwycić.

Najedzone niemowlę samo puści pierś, będzie zrelaksowane i zadowolone. Może ono nawet od razu zasnąć. Ważne jest, aby przy kolejnym karmieniu podać dziecku najpierw przeciwną pierś, należy zmieniać piersi co każde karmienie. 

Kiedy dziecko się najada? 

Zastanawiasz się, czy dziecko wyłącznie karmione piersią nie jest głodne? Dziecko da Ci znać, kiedy będzie już najedzone swoim zachowaniem, dlatego zwracaj uwagę na sygnały, jakie Ci daje. Warto zwrócić uwagę również na stolec niemowlęcia. 

Począwszy od końca pierwszego miesiąca, stolec niemowlęcia karmionego wyłącznie piersią powinien wyglądać tak samo każdego dnia (żółty, o ziarnistej strukturze, rzadki i wodnisty) aż do momentu wprowadzenia pokarmów stałych około szóstego miesiąca życia. Dziecko może oddawać stolec codziennie albo tylko co dwa lub trzy dni (a nawet rzadziej).

Należy zwrócić uwagę również na to jaki kolor ma mocz niemowlęcia, powinien być on bladożółty, a nie ciemnożółty lub pomarańczowy. Ponadto piersi mamy powinny być miękkie i puste po każdym karmieniu. Pamiętaj, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie każdego dziecka piersią nawet do 6 miesiąca jego życia, dlatego nie odmawiaj swojemu dziecku pokarmu pełnego składników odżywczych, jeżeli napotkasz problemy podczas laktacji. 

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym jest laktacja i co ją wyróżnia?

Czym jest laktacja i co ją wyróżnia?

Laktacja to proces, który ma swój początek jeszcze w okresie ciąży. Organizm rozpoczyna produkcję i gromadzenie się mleka, a następnie pozwala kobiecie karmiącej na oddawanie go dziecku. Zdarza się, że kobiety zmagają się z kryzysem laktacyjnym, a także innymi...

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja, choć w pełni naturalna, często wywołuje u młodych mam wiele pytań i wątpliwości. Czym właściwie jest laktacja? Jak dobrać najlepszą pozycję? Jakie są najczęstsze problemy laktacyjne? Warto do tego etapu życia odpowiednio się przygotować i już wcześniej...

Karmienie piersią – do kiedy warto je praktykować?

Karmienie piersią – do kiedy warto je praktykować?

Lekarze zgodnie uznają karmienie naturalne za najlepszą i najbezpieczniejszą formę żywienia noworodków i niemowląt. Jest ono zalecane, o ile stan zdrowia matki lub dziecka nie stanowi tutaj żadnych przeciwwskazań. Jednak jak długo karmić piersią i kiedy warto...