Czym jest laktacja i co ją wyróżnia?

utworzone przez | cze 14, 2023 | Laktacja | 0 komentarzy

Laktacja to proces, który ma swój początek jeszcze w okresie ciąży. Organizm rozpoczyna produkcję i gromadzenie się mleka, a następnie pozwala kobiecie karmiącej na oddawanie go dziecku. Zdarza się, że kobiety zmagają się z kryzysem laktacyjnym, a także innymi problemami z karmieniem piersią. Co to właściwie jest laktacja? Jak rozwiązać możliwe problemy z nią związane? 

Czym jest laktacja? Mleko matki – najlepszy pokarm

Zastanawiasz się na czym polega laktacja? Proces laktacji polega na produkcji mleka w piersiach, a następnie na jego wydzielaniu. Rozpoczyna się on już w momencie pojawienia się dziecka w łonie matki. Proces laktacji to proces fizjologiczny regulowany jest przez hormony, ponieważ gospodarka hormonalna w momencie zajścia kobiety w ciążę ulega znacznej zmianie. Za produkcję mleka w piersiach odpowiedzialna jest przede wszystkim prolaktyna, której poziom jest największych w godzinach wczesnoporannych, a także oksytocyna.

Pokarm naturalny zawiera wszystkie niezbędne dla niemowlęcia składniki takie jak m.in. węglowodany, tłuszcze, białka, sole mineralne, makro- i mikroelementy, witaminy, cholesterol, bakterie Lactobacillus, przeciwciała oraz wiele czynników przeciwinfekcyjnych wspomagających jeszcze nie w pełni dojrzały układ immunologiczny noworodka.

Skład oraz ilość pokarmu w naturalny sposób dostosowuje się do wieku dziecka. W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka mama karmiąca wydziela siarę, która jest niezwykle cenna ze względu na zawartość substancji immunologicznych. Z czasem mleko przejściowe zmienia się w mleko dojrzałe. Proces laktacji dotyczy każdej mamy, a trudności z laktacją są naturalne. Mleko jest jednak najlepszym pokarmem dla maluszka, dlatego częste przystawianie dziecka do piersi, nawet do kilkunastu razy na dobę, zapewnia mu prawidłowy wzrost i rozwój.

Kryzys laktacyjny podczas karmienia piersią

Problemy z karmieniem mogą często kazać się jedynie przejściową trudnością, którą można rozwiązać z pomocą certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Jednak o kryzysie laktacyjnym możemy mówić wtedy, gdy kobieta nie może wykarmić swojego dziecka przez niewystarczającą ilość pokarmu.

Kryzys laktacyjny może zostać wywołany przez takie czynniki jak:

·      stres,

·      nieprawidłowe chwytanie brodawki przez niemowlę,

·      brak regularności w karmieniu,

·      zmiany hormonalne.

O pojawieniu się kryzysu laktacyjnego powiadomi nas maluch, który będzie odczuwał głód i okazywał go poprzez płacz, rozdrażnienie oraz widoczne niezadowolenie. Najczęściej kłopoty z karmieniem są zauważalne w 3. i 6. tygodniu życia dziecka, jednak mogą się pojawić także po kilku miesiącach regularnego przystawiania do piersi. Etapy te są szczególnie istotne w życiu dziecka, ponieważ wtedy doświadcza ono skoków rozwojowych.

Występowanie kryzysów laktacyjnych wskazuje na prawidłowy rozwój dziecka. Z tego powodu jeżeli nie istnieją żadne wskazania do odstawienie dziecka, nie należy sięgać po mleko modyfikowane, tylko jak najczęściej przystawiajmy niemowlę do piersi, aby ustabilizować produkcję pokarmu.

Co zrobić w przypadku problemów z produkcją mleka po porodzie?

Problemy z niewystarczającą ilość pokarmu mogą spotkać każdą mamę, która karmi piersią. W takich momentach warto jest zachować spokój i cierpliwość, które pomogą w najskuteczniejszym rozwiązaniu kłopotu.

Jeżeli chcesz zapobiec kryzysom laktacyjnym i ustabilizować pracę organizmu, konieczne jest zachowanie regularności przystawiania do piersi. W przypadku niemowląt powinnaś stosować karmienie na żądanie, co oznacza, że matka będzie karmić często. Warto także karmić w nocy, a także podawać dziecku obie piersi.

Jednym ze sposobów zwiększenia podaży pokarmu jest odciąganie mleka za pomocą laktatora, co przyczynia się do pobudzenia laktacji. Warto także przystawiać częściej dziecko do piersi, jeżeli występują u nas problemy z laktacją. Odpowiednia technika karmienia umożliwiająca maluchowi naturalne ssanie piersi pozwala na całkowite opróżnianie kobiecych piersi.

W trakcie kłopotów z laktacją warto sięgnąć po olej z czarnuszki, którego działanie przyniosło mu popularność wśród mam. Spożywanie niewielkich ilości tego produktu pomaga w pobudzeniu w laktacji i zwiększeniu produkcji mleka. Jednak obecne w nim składniki w zbyt dużych dawkach mogą wywoływać negatywne efekty uboczne, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji dobrze jest skonsultować się z położną.

Do popularnych substancji mlekopędnych należy również słód jęczmienny, który jest znany z działania wspomagającego produkcję pokarmu. Ten naturalny środek oddziałuje na komórki przysadki mózgowej, pobudzając syntezę prolaktyny.  Nie powinny jednak po niego sięgać mamy cierpiące na cukrzycę lub celiaklię. Jest to najbardziej znany domowy sposób na pobudzenie laktacji.

Jak zatrzymać laktację?

Zatrzymanie karmienia nie jest proste dla kobiety karmiącej piersią. Najlepsze dla matki i dziecka jest odstawianie dziecka od piersi w sposób stopniowy. Warto zaznaczyć, że WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do końca 6 miesiąca życia, a następnie kontynuację karmienia piersią do końca 2 roku życia dziecka.

Bardzo ważne jest, aby decyzja o zakończeniu karmienia piersią była dobrze przemyślana. Jest to ogromne przeżycie zarówno dla matki, jak i dziecka. Podczas karmienia naturalnego wytwarza się bowiem silna więź między matką a dzieckiem. Odstawienie od piersi często wiąże się z płaczem i niepokojem dziecka, a czynniki te bardzo negatywnie wpływają na psychikę kobiety. W takich przypadkach należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. 

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią noworodka – podstawy

Karmienie piersią noworodka – podstawy

Pierwsze tygodnie karmienia piersią wymagają od młodej mamy szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. Częste karmienie jest normalne i pomaga rozwinąć laktację, ale może być również męczące. Bądź cierpliwa, dbaj o siebie i pamiętaj, że w momencie, kiedy Twoja...

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja po porodzie – o czym warto wiedzieć?

Laktacja, choć w pełni naturalna, często wywołuje u młodych mam wiele pytań i wątpliwości. Czym właściwie jest laktacja? Jak dobrać najlepszą pozycję? Jakie są najczęstsze problemy laktacyjne? Warto do tego etapu życia odpowiednio się przygotować i już wcześniej...

Karmienie piersią – do kiedy warto je praktykować?

Karmienie piersią – do kiedy warto je praktykować?

Lekarze zgodnie uznają karmienie naturalne za najlepszą i najbezpieczniejszą formę żywienia noworodków i niemowląt. Jest ono zalecane, o ile stan zdrowia matki lub dziecka nie stanowi tutaj żadnych przeciwwskazań. Jednak jak długo karmić piersią i kiedy warto...