Kryzys laktacyjny – czym jest i jak powinno wyglądać karmienie piersią?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Najczęstsze problemy z laktacją | 0 komentarzy

Kryzys laktacyjny jest naturalnym procesem, który może przytrafić się każdej karmiącej mamie. Najczęściej wynika on ze skoków rozwojowych dziecka, gdy rośnie jego zapotrzebowanie na pokarm, jednak może też być spowodowany innymi czynnikami. Kiedy występuje kryzys laktacyjny? Jak prawidłowo karmić piersią? Jakie jeszcze problemy mogą pojawić się na Twojej drodze? 

Czym jest kryzys laktacyjny? 

Kryzys laktacyjny jest to sytuacja, w której dochodzi do zmniejszenia ilości produkcji pokarmu w piersiach. Maluszek wówczas się nie najada, może być marudny i płaczliwy, a cały dobowy rytm karmienia ulega zaburzeniu. Pomimo opróżnienia obu piersi z mleka mamy niemowlę dalej chce jeść. Kryzys trwa najczęściej krótko, jednakże może on wzbudzić w kobiecie duże obawy, które mogą doprowadzić do przejścia przez nią na dokarmianie mlekiem modyfikowanym z pomocą butelki lub nadmierne korzystanie ze smoczka, co jest niewskazane.

Pojawienie się kryzysu laktacyjnego wiąże się zazwyczaj z tzw. skokami rozwojowymi w życiu dziecka. Jest to zjawisko, które polega na szybkim opanowaniu nowych umiejętności przez maluszka. W takim okresie zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, może on potrzebować więcej pokarmu bogatego w składniki odżywcze. Ponadto zmienia się wówczas także skład pokarmu, który dopasowuje się do zapotrzebowania intensywnie rosnącego maluszka. Najczęściej skoki rozwojowe mają miejsce w 3 i 6 tygodniu, a następnie w 3, 6, 9 lub 12 miesiącu życia dziecka. Pamiętaj, że jeżeli dziecko prawidło przybiera na wadze możesz zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość. 

Jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie piersią? 

Mamy często zastanawiają się jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, aby spełnić wszystkie potrzeby dziecka. Pamiętaj, że ważny jest Twój komfort. Mama powinna wygodnie usiąść, mieć rozluźnione i podparte plecy, a nogi oparte swobodnie o podłogę bądź podnóżek. Dziecko powinno być natomiast zwrócone brzuszkiem w kierunku mamy. Głowa dziecka, bark i biodro powinny znajdować się w jednej linii, aby dziecku było wygodnie. Taka pozycja pozwoli na maksymalne zwiększenie udanego procesu laktacji. 

Każdorazowo podczas karmienia powinnaś zwrócić uwagę, aby buzia dziecka była szeroko otwarta, jak największa część otoczki brodawki była w buzi dziecka, a nos i broda dziecka powinny znajdować się w bliskim kontakcie z piersią. Ponadto dolna i górna warga powinny być wywinięte. Prawidłowa technika przystawiania do piersi pozwoli Ci nie tylko dostarczyć prawidłową ilość pokarmu odpowiadającą zapotrzebowaniu dziecka, ale także zażegnać kryzys laktacyjny. 

Porady, jak przezwyciężyć problemy z laktacją

Gdy pojawia się kryzys, prowadzący do zmniejszenia się ilości pokarmu kobiecego w piersiach, wiele mam reaguje nerwowo. Uznają one często,  że to one są odpowiedzialne za niedobór mleka w piersiach. Pamiętaj jednak, że kryzys laktacyjny jest w pełni naturalny na każdym etapie karmienia piersią. Wynika on bezpośrednio z rozwoju dziecka i najczęściej trwa kilka dni. 

Jeżeli chcesz zwiększyć ilość pokarmu w piersiach przystawiaj karm dziecko piersią, częste ssanie piersi kobiety przez niemowlę sprawia pobudza organizm kobiety do zwiększenia ilości produkowanego pokarmu. Pamiętaj także o nocnych karmieniach, zawsze wtedy, gdy dziecko jest głodne, ponieważ to pobudza laktację. 

Pamiętaj, że prawidłowa produkcja mleka, która pozwala na wypływ odpowiedniej ilości mleka zależy bezpośrednio od ich pobudzenia i stymulacji przez dziecko. Karmienie naturalne pobudza organizm w trakcie karmienia i uniemożliwia mu zmniejszenie ilości pokarmu. Z tego powodu nie powinnaś dokarmiać dziecka, podawanie dziecku mleka modyfikowanego wpływa na to, że może ono odrzucić karmienie piersią. 

Nawał pokarmu w pierwszych dniach życia dziecka – co możesz zrobić?

Nawał pokarmu (inaczej nawał mleczny) to zjawisko, do którego wystąpienia dochodzi pomiędzy 2. i 6. dobą po porodzie, polegające na zwiększeniu wytwarzania mleka. W tym okresie kobieta produkuje nawet dziesięć razy więcej pokarmu, niż jest w stanie przyswoić jej maluch.

Nawał mleczny to zupełnie naturalne zjawisko, wynikające z prawidłowego działania hormonów w okresie laktacji. W kobiecym organizmie wzrasta bowiem poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu. Jego zwiększona ilość aktywuje gruczoły mleczne, które zaczynają produkować dużo mleka.

W przypadku nawału pokarmu pomocne może okazać się używanie laktatora, częste przystawianie dziecka do piersi. Jeżeli nawał pokarmu wzbudza Twój niepokój warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Pamiętaj jednak, że zarówno kryzys laktacyjny jak i nawał pokarmu może być spowodowany zmianami hormonalnymi w ciele mamy, stresem czy niepokojem odczuwanym przez nią. Co w takim razie możesz zrobić? Przystawiaj dziecko na pokarm wtedy, gdy poczujesz jego największe stężenie, najczęściej wieczorami, aby ilość produkowanego mleka wróciła do normy. Ważne, aby dziecko się najadło, a Twoje piersi z nabrzmiałych z nabrzmiałych znów stają się miękkie. 

Ponadto, w okresie karmienia piersią nie zapomnij o sobie, posłuchaj ulubionej płyty czy przeczytaj książkę. Pozwól sobie na chwilę relaksu, to wcale nie jest najważniejsze, abyś podczas próby wydobyć mleko, pobudziła organizm i mogła karmić. Dziecko się najada także mlekiem modyfikowanym. O byciu dobrą mamą nie świadczy pobudzenie laktacji i dostarczanie odpowiedniej ilości pokarmu dziecku, ale miłość i zapewnienie mu bezpieczeństwa. O czym dokładnie powinna pamiętać każda mama.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią a okres – kiedy powraca miesiączka?

Karmienie piersią a okres – kiedy powraca miesiączka?

Zależność między miesiączką a karmieniem piersią jest dość złożonym zjawiskiem. Kobiety tuż po urodzeniu dziecka zadają sobie wiele pytań, również dotyczących tego, kiedy w czasie karmienia powinien pojawić się okres. Chociaż powszechnie uważa się, że matki karmiące...

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Rozpoczęcie karmienia piersią nie zawsze przychodzi młodym mamom z łatwością, częstymi dolegliwościami są: urazy brodawek, ból w czasie karmienia, kryzys laktacyjny czy nawał pokarmu. Wszystkie te problemy można jednak przezwyciężyć! Kiedy najczęściej pojawiają się...

Laktacja – jak zwiększyć ilość mleka?

Laktacja – jak zwiększyć ilość mleka?

Wiele młodych mam martwi się o zbyt słabą laktację, jednak problem ten jest trudny do samodzielnego zdiagnozowania. W przypadku problemów lub nawet wątpliwości dotyczących laktacji warto zasięgnąć pomocy. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy rzeczywiście Twoja...