Karmienie piersią a okres – kiedy powraca miesiączka?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Polecane, Najczęstsze problemy z laktacją | 0 komentarzy

Zależność między miesiączką a karmieniem piersią jest dość złożonym zjawiskiem. Kobiety tuż po urodzeniu dziecka zadają sobie wiele pytań, również dotyczących tego, kiedy w czasie karmienia powinien pojawić się okres. Chociaż powszechnie uważa się, że matki karmiące dziecko naturalnie mogą spodziewać się jego późniejszego powrotu, to nie da się wskazać konkretnego terminu. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wynika zależność między okresem a laktacją, a także co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę w tym szczególnym momencie życia.

Czy pierwszy okres będzie zależny od rodzaju porodu?

Czas powrotu miesiączki nie ma zupełnie związku z tym, czy poród odbył się siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Ponadto o tym, kiedy cykl kobiety powróci do regularnego rytmu, decyduje nie tyle karmienie piersią, ile siła wpływu zmian hormonalnych na organizm karmiącej mamy. Dla młodych kobiet to kwestia bardzo istotna. To, w którym momencie życia dziecka okres wróci i czy będzie to za kilku tygodni czy kilka miesięcy po porodzie. Czas powrotu miesiączki oraz wiążący się z tym powrót płodności jest indywidualny dla każdej kobiety.

Pierwsza miesiączka po porodzie

Pierwsza menstruacja po porodzie może pojawić się w bardzo różnym czasie. Najczęściej krwawienie wraca zaraz po połogu, czyli już 6 tygodni po porodzie lub już po tym, jak zakończyło się karmienie (nawet do 14 miesiąca po urodzeniu dziecka). U kobiet, które korzystają z mleka modyfikowanego pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się wcześniej niż u matek korzystających z karmienia naturalnego. Warto także zwrócić uwagę na to, że okres karmienia piersią może być różny w przypadku każdej z kobiet.

Jaki związek ma karmienie z wystąpieniem okresu? Kiedy dziecko nie ssie piersi mamy, spada u niej poziom tak zwanej prolaktyny, co niekiedy znacząco przyspiesza owulację. W takim przypadku krwawienie może pojawić się już w 5-8 tygodniu od porodu. Do takiego przyspieszenia może przyczynić się również mniejsza częstotliwość karmienia.

Natomiast mamy, które karmią dziecko piersią w pierwszych 6 miesiącach życia, mogą spodziewać się, że okres powróci do nich znacznie później. Może on pojawić się nawet dopiero po całkowitym zakończeniu karmienia piersią. Nie istnieją jednak żadne pewne przesłanki, jeśli chodzi o czas powrotu miesiączki. Można natomiast wyczuć ją wcześniej poprzez wystąpienie objawów typowych dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (rozdrażnienie, niepokój, ból głowy), a dodatkowo tkliwość piersi. 

Często pierwsza miesiączka w czasie karmienia to sygnał, że nasza płodność się zwiększyła, jednak gdy karmi się piersią okres jest zazwyczaj nieregularny. Dolegliwości bólowe bywają łagodniejsze, ale mogą też znacznie się nasilić. Nieregularne miesiączki często skorelowane są z tym, jak szybko wraca miesiączka po przebytym porodzie.

Karmienie piersią podczas miesiączki – czy ma to wpływ na pokarm?

Pierwszy okres w czasie karmienia często wywołuje niepokój u mam. Niektóre kobiety zauważają, że w czasie menstruacji pokarmu przez chwilę jest jakby mniej, a niemowlak niechętnie ssie pierś. Nie powinno to jednak wzbudzać obaw, ponieważ specjaliści podkreślają, że zależność pomiędzy okresem a karmieniem nie ma większego wpływu ani na ilość, ani jakość mleka mamy. Nie powinnaś rozważać odstawienia dziecka od piersi i zamiany formy karmienia na butelkę.

Wystąpienie pierwszego okresu po porodzie może mieć natomiast wpływ na poziom prolaktyny w organizmie kobiety, który w czasie okresu spada. Jednakże wszystko zależy od hormonów, ale również i od tego, jak wysoki poziom prolaktyny był u mamy wcześniej. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Czy wciąż można zajść w ciążę? Zakończenie karmienia piersią a płodność

Panuje przekonanie, że karmienie piersią to dobra forma antykoncepcji. Jednak kiedy mama powinna się zabezpieczać w czasie laktacji? Wystąpienie pierwszego krwawienia po porodzie, a co za tym idzie – możliwość zajścia w kolejną ciążę – może przesunąć się w czasie, jeżeli mama karmi odpowiednio często i długo. Powinna jednak karmić wyłącznie piersią i nie podawać dziecku żadnych dodatkowych płynów, pokarmów ani smoczka. Ważne, aby karmić piersią na żądanie przynajmniej 6 razy w ciągu doby, łącznie przynajmniej 100 minut na każdy dzień.

Warto pamiętać, że karmienie nie zabezpiecza nas w pełni, ponieważ wystąpienie okresu to sygnał, że płodność wróciła, a nie, że dopiero wróci. Owulacja następuje mniej więcej 14 dni przed pojawieniem się miesiączki (również tej pierwszej, czyli po urodzeniu malucha) i to właśnie wtedy gospodarka hormonalna zaczyna się regulować.

Laktacja a owulacja

Wiele kobiet zastanawia się, czy po zakończeniu laktacji od razu pojawi się miesiączkowanie. Odpowiedź brzmi: zazwyczaj tak. Najczęściej zaraz po odstawieniu dziecka od piersi wraca miesiączkowanie. Musisz wiedzieć, że jeżeli w tym okresie współżyłaś bez zabezpieczenia, a okres nie wraca, możesz zajść w drugą ciążę. Warto wtedy udać się do ginekologa, podobnie jak w przypadku, gdy cykl miesiączkowy jest zbyt obfity lub widoczny jest brak miesiączki po samym porodzie bądź po kilku miesiącach od porodu.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Rozpoczęcie karmienia piersią nie zawsze przychodzi młodym mamom z łatwością, częstymi dolegliwościami są: urazy brodawek, ból w czasie karmienia, kryzys laktacyjny czy nawał pokarmu. Wszystkie te problemy można jednak przezwyciężyć! Kiedy najczęściej pojawiają się...

Laktacja – jak zwiększyć ilość mleka?

Laktacja – jak zwiększyć ilość mleka?

Wiele młodych mam martwi się o zbyt słabą laktację, jednak problem ten jest trudny do samodzielnego zdiagnozowania. W przypadku problemów lub nawet wątpliwości dotyczących laktacji warto zasięgnąć pomocy. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy rzeczywiście Twoja...