Laktacja – jak zwiększyć ilość mleka?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Najczęstsze problemy z laktacją | 0 komentarzy

Wiele młodych mam martwi się o zbyt słabą laktację, jednak problem ten jest trudny do samodzielnego zdiagnozowania. W przypadku problemów lub nawet wątpliwości dotyczących laktacji warto zasięgnąć pomocy. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy rzeczywiście Twoja produkcja mleka jest zbyt mała i jak możesz to zmienić. Dowiedz się istotnych informacji na temat laktacji i karmienia piersią. 

Problemy z laktacją

Wśród najpopularniejszych czynników odpowiedzialnych za niewystarczającą laktację można wyróżnić przyczyny medyczne, takie jak:

  • nadmierna utrata krwi (ponad 500 ml) podczas porodu lub obecność pozostałości łożyska w ciele kobiety, które mogą opóźnić napełnianie się piersi mlekiem,
  • występowanie zespołu policystycznych jajników, cukrzycy, chorób tarczycy lub innych zaburzeń hormonalnych,
  • niedorozwój piersi, czyli zaburzenie polegające na niewystarczającej ilości tkanki gruczołowej produkującej mleko,
  • przebyte operacje lub urazy piersi. 

Jeżeli dotyczy Cię któraś z powyższych okoliczności, warto, abyś zwróciła się o pomoc do doradcy laktacyjnego jeszcze przed porodem. 

Jak możesz zwiększyć produkcję pokarmu w piersiach? 

Jak poznać, że masz zbyt mało mleka w piersiach? Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu, zwróć się o pomoc do konsultanta laktacyjnego lub innego specjalisty od karmienia piersią. Konsultacja z doradcą laktacyjnym pomoże Ci dowiedzieć się wiele istotnych rzeczy na temat karmienia piersią. Oceni on również czy występują u Ciebie problemy z laktacją, i skontroluje Cię w trakcie karmienia, aby sprawdzić czy dziecko prawidłowo chwyta pierś i pobiera wystarczającą ilość mleka. Być może zaleci on zmianę pozycji do karmienia lub sposobu przystawiania dziecka do piersi. 

Przy odpowiednim wsparciu większość mam z niewystarczającą laktacją jest w stanie częściowo zwiększyć laktację, a niektórym z nich udaje się pobudzić laktację w taki sposób, aby możliwe było wyłączne karmienie piersią. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie poprawić laktacji, należy dokarmiać maluszka mlekiem od dawczyń lub mlekiem modyfikowanym zgodnie z zaleceniami specjalisty. System wspomagający karmienie może stanowić doskonałą alternatywę, która umożliwi niemowlęciu podanie niezbędnego płynu mlecznego. 

Jak zwiększyć laktację laktatorem? 

Może zdarzyć się, że w ciągu pierwszych dni po porodzie okaże się konieczne wspomaganie laktacji za pomocą laktatora. Warto zdecydować się na taki, który umożliwia podwójne odciąganie mleka matki. Metoda ta umożliwia skuteczniejsze i szybsze opróżnianie piersi, co dodatkowo wspomaga laktację. 

Dobrze sprawdza się odciąganie pokarmu bezpośrednio po karmieniu lub godzinę później. Być może wydaje się to nieintuicyjne, ale w momencie, gdy piersi nie są jeszcze pełne odciąganie może znacznie bardziej pobudzić laktację na kolejny dzień. 

Na początku odciągane ilości mleka będą niewielkie, jednakże regularne korzystanie z laktatora spowoduje ich szybki wzrost. Pamiętaj, aby opróżniać piersi od 8 do 12 razy dziennie, karmiąc noworodka i korzystając z laktatora Ponadto przynajmniej jedna sesja powinna odbywać się w nocy, kiedy to poziom prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka) jest najwyższy. 

Przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej 

Na zwiększenie laktacji wpływa bezpośrednio częstotliwość przystawiania dziecka do piersi. Pokarm tworzy się wtedy, gdy niemowlak ssie, więc przystawiaj je tak często, jak ma ono ochotę. Karmienie może odbywać się nawet co pół godziny, szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy jego żołądek jest niewielki. Pamiętaj, aby podawać dziecku obie piersi, najlepiej wykorzystując jedną na jedno karmienie.
Problemy z karmieniem mogą powodować stres i zdenerwowanie, dlatego warto w pierwszych dniach po porodzie położyć się z malcem i pozwalać mu ssać pierś tak długo i często, jak tylko ma ochotę. Dzięki temu możesz nie tylko zwiększyć laktację, ale też odpowiednio wypocząć. Karmienie na żądanie jest doskonałym sposobem na zwiększenie laktacji, ponadto możesz być wówczas pewna, że dziecko ssie prawidłowo i się najada.
Bardzo ważne jest również karmienie w nocy, ponieważ organizm wytwarza wtedy więcej pokarmu dzięki zwiększonej ilości prolaktyny. Dodatkowo pokarm nocny jest bardzo bogaty w tłuszcze, więc dziecko może szybciej przybierać na wadze. 

Co jeść i pić, aby wspomóc laktację? 

Na prawidłową laktację wpływa zarówno sposób odżywiania karmiącej mamy, jak i ilość wypijanych przez nią płynów. Warto zastosować się do poniższych wskazówek. 

  1. Jedz 5-6 niewielkich i lekkostrawnych posiłków. 
  2. Wzbogać swoje posiłki o dużą ilość owoców, warzyw, nabiału, ryb, chudego mięsa oraz produktów zbożowych. 
  3. Unikaj słodyczy i produktów ciężkostrawnych, ponieważ mogą one wywołać ból brzuszka u dziecka. 
  4. Wypijaj dużo płynów, wskazane jest picie 3 litrów płynów dziennie. Najbardziej polecana jest woda, ale warto zdecydować się również na specjalne ziołowe herbatki na laktację. 
  5. Pił zioła mlekopędna, takie jak koper włoski, kminek, anyż i czarnuszka. 
  6. Unikaj naparów z szałwii, ponieważ może ona hamować laktację. 

Inne sposoby na zwiększenie ilości pokarmu matki 

Zastanawiasz się jak jeszcze możesz zwiększyć laktację i mieć wystarczającą ilość pokarmu? Pamiętaj, aby przystawić dziecko do piersi zawsze wtedy, gdy chce jeść. Niewskazane jest zbyt wczesne używanie smoczka, ponieważ może to zaburzyć odruch ssania. 

Pamiętaj, że jeśli zaobserwujesz niedobór pokarmu w jednej piersi, karmiąc dziecko piersią, zawsze możesz przystawić je do drugiej piersi. Przystawiaj dziecko do piersi tak często jak ono potrzebuje, karmienie w ciągu doby wedle potrzeb dziecka jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj, poziom laktacji zależy od wielu czynników. Jeżeli chcesz poznać dodatkowe informacje związane z karmieniem piersią warto skonsultować się z lekarzem.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią a okres – kiedy powraca miesiączka?

Karmienie piersią a okres – kiedy powraca miesiączka?

Zależność między miesiączką a karmieniem piersią jest dość złożonym zjawiskiem. Kobiety tuż po urodzeniu dziecka zadają sobie wiele pytań, również dotyczących tego, kiedy w czasie karmienia powinien pojawić się okres. Chociaż powszechnie uważa się, że matki karmiące...

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Rozpoczęcie karmienia piersią nie zawsze przychodzi młodym mamom z łatwością, częstymi dolegliwościami są: urazy brodawek, ból w czasie karmienia, kryzys laktacyjny czy nawał pokarmu. Wszystkie te problemy można jednak przezwyciężyć! Kiedy najczęściej pojawiają się...