Czego prawdopodobnie nie wiesz o karmieniu noworodka?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Najczęstsze problemy z laktacją | 0 komentarzy

Młode mamy na początku swojej przygody z karmieniem piersią zadają sobie pytanie jak często karmić niemowlę, a także kiedy ich pokarm wystarczająco zaspokaja potrzeby noworodka. Laktacja to temat, który zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka wzbudza u mam wiele wątpliwości. Dowiedz się jak często przystawiać noworodka do piersi, jaka jest najlepsza ilość karmień w ciągu doby, a także jakie są najpopularniejsze oznaki głodu u niemowlęcia. Poznaj odpowiedzi na pytania, które zapewne zadajesz sobie w pierwszych dniach życia Twojego dziecka. 

Jak często karmić noworodka piersią? Czy należy karmić niemowlaka 12 razy na dobę? 

Mamy często zastanawiają się, jak często należy karmić noworodka i niemowlę, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Długość i częstotliwość karmienia piersią w pierwszym tygodniu bywają bardzo różne. Ponadto, pierwsze karmienie, które jest bardzo istotne to karmienie siarą. Siara, która jest znacznie gęstsza niż dojrzałe mleko, jest potrzebna maluchowi w znacznie mniejszej ilości. Noworodek ma bardzo mały żołądek, dlatego na początku podczas jednego karmienia spożywać maksymalnie 20 ml mleka. 

Właściwa ilość mleka matki w piersiach matki pojawia się pomiędzy drugim a czwartym dniem po porodzie. Wówczas dziecko będzie wymagać karmienia od 8 do 12 razy każdej doby, a czasami nawet częściej. Na tym etapie sesje karmienia mogą trwać zaledwie 10-15 minut lub nawet do godziny, ponieważ organizm noworodka dopiero się rozwija. Pamiętaj, że przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. WHO zaleca wyłączne karmienie dziecka do 6 miesięcy życia. 

Karmienie na żądanie – co zrobić, gdy dziecko jest głodne? 

W pierwszych tygodniach życia potrzeba karmienia noworodka na żądanie pojawia się nawet kilkanaście razy na dobę. Nie zawsze jest ona związana z zaspokojeniem głodu czy pragnienia, czasami ssanie przynosi dziecku uspokojenie, ukojenie i niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Karmienie na żądanie może być niezbędne również mamie, szczególnie gdy ma ona nawał pokarmu, stan zapalny gruczołu piersiowego, ból brodawek lub przepełnione piersi. Warto pozwolić dziecku jeść tak często, jak sobie życzy, ponieważ dziecko zacznie z czasem dopasowywać rytm karmienia do swoich potrzeb i zmian proporcji składników mleka mamy. 

Należy przystawiać malucha przynajmniej 8-12 razy na dobę (co 1,5-2 h, w nocy co 3 h licząc od początku jednego karmienia do początku kolejnego). Szczególnie ważne jest nocne przystawianie do piersi, bo właśnie wtedy występuje najwyższe stężenie prolaktyny stymulującej laktację. Każdą pierś dziecko powinno ssać 10-15 minut, tak, aby móc przyswoić wystarczającą ilość pokarmu. 

Częste karmienie piersią – kiedy wiadomo, że maluszek się najada? 

Kobiece piersi nie mają widocznej miarki, karmiąc więc piersią trudno jest określić zatem, ile dokładnie zjadł maluszek. Jak więc rozpoznać, że dziecko jest już syte? Kiedy karmisz piersią, możesz uznać, że maluszek jest najedzonym, jeśli ssał pierś przynajmniej przez 10 minut. W tym czasie będziesz słyszeć odgłos połykania pokarmu przez dziecko. Gdy odgłos ten ucichnie, a maluszek zacznie cmokać, zasypia lub rozgląda się z ciekawością na około, może oznaczać to, przestał już jeść, a jego delikatne ssanie piersi ma jedynie charakter uspokajający i rozluźniający. 

Kiedy natomiast przystawić dziecko do piersi? Należy podawać dziecku pierś w momencie, kiedy robi się niespokojny i zaczyna się wiercić, ponieważ to często są oznaki głodu. Wskazówką jak często karmić niemowlaka jest również tkliwość i ból piersi, które oznacza, że piersi są przepełnione. 

Jak karmić noworodka butelką? Czy to najlepszy sposób karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym? 

Karmienie piersią noworodka jest najbardziej naturalne, jednak karmienie może być trudniejsze, gdy jest to niemożliwe. Karmienie butelką może być szczególnie trudne w pierwszych dobach życia. Po­da­jąc dziec­ku bu­tel­kę po­win­ni­śmy za­cho­wać te same za­sa­dy co przy karmieniu go własnym mlekiem, czy­li:

  • do­tknąć smocz­kiem oko­li­cy ry­nien­ki war­go­wej (pod no­skiem) tak, aby wy­zwo­lić od­ruch szu­ka­nia i otwar­cie buzi,
  • w momencie, gdy buźka będzie otwarta, delikatnie wprowadzić smoczek do jamy ustnej, lekko pod kątem, skierowany do góry, stymulacja w miejscu połączenia podniebienia twardego z miękkim wyzwoli odruch ssania, 
  • na początku należy dziecku pozwolić possać posty smoczek, ponieważ, gdy ssie ono pierś mleko nie leci od razu, potrzeba chwili, aby wyzwolić odruch oksytocynowy i odpowiedni wypływ mleka, 
  • po chwili powinniśmy przechylić butelkę, aby zaczęło z niej lecieć mleko. 

Karmienie butelką to niewątpliwie najpopularniejszy sposób podawania dziecku mleka modyfikowanego, jeżeli zachowamy odpowiednie zasady może stanowić również najlepszy sposób, na to, aby dziecko otrzymało tuż po narodzinach i później wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu i szybkiego odzyskania masy urodzeniowej. 

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią a okres – kiedy powraca miesiączka?

Karmienie piersią a okres – kiedy powraca miesiączka?

Zależność między miesiączką a karmieniem piersią jest dość złożonym zjawiskiem. Kobiety tuż po urodzeniu dziecka zadają sobie wiele pytań, również dotyczących tego, kiedy w czasie karmienia powinien pojawić się okres. Chociaż powszechnie uważa się, że matki karmiące...

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Kiedy mogą wystąpić problemy z laktacją?

Rozpoczęcie karmienia piersią nie zawsze przychodzi młodym mamom z łatwością, częstymi dolegliwościami są: urazy brodawek, ból w czasie karmienia, kryzys laktacyjny czy nawał pokarmu. Wszystkie te problemy można jednak przezwyciężyć! Kiedy najczęściej pojawiają się...

Laktacja – jak zwiększyć ilość mleka?

Laktacja – jak zwiększyć ilość mleka?

Wiele młodych mam martwi się o zbyt słabą laktację, jednak problem ten jest trudny do samodzielnego zdiagnozowania. W przypadku problemów lub nawet wątpliwości dotyczących laktacji warto zasięgnąć pomocy. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy rzeczywiście Twoja...