Laktacja indukowana – krok po kroku

utworzone przez | cze 13, 2023 | Laktacja indukowana | 0 komentarzy

Indukowana laktacja to pobudzenie laktacji u mam, które nigdy wcześniej nie karmiły. Jak można rozkręcić laktację, kiedy w organizmie kobiety nie zaszły niezbędne zmiany hormonalne prowadzące do produkcji mleka? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego artykułu. 

Indukcja laktacji u mam adopcyjnych – stymulacja 

Stymulację gruczołów mlekowych należy zacząć ok. 4-6 tygodni przed pojawieniem się dziecka. Najlepsze efekty daje odciąganie mleka przy pomocy laktatora klasy szpitalnej (na dwie piersi). Laktator medyczny można wypożyczyć, jednakże warto zainwestować w laktator osobisty. 

Początkowo należy odciągać pokarm tylko przez koło 5 minut 3 razy dziennie. Później można odciągnąć większą ilość mleka poprzez wydłużenie czasu do 10 minut co cztery godziny, w tym przynajmniej raz w nocy. Stopniowo należy wydłużać czas do 15-20 minut do momentu otrzymania dziecka. Warto, aby później karmić dziecko lub odciągać pokarm przynajmniej 8 razy dziennie.

Regularne pobudzanie piersi laktatorem jest niezwykle ważne, ponieważ prowadzi to do produkcji oksytocyny i prolaktyny – dwóch najważniejszych hormonów odpowiedzialnych, między innymi, za laktację. Przy regularnym pobudzaniu piersi – pierwsze krople mleka mogą pojawić się już po kilku tygodniach. 

Częste przystawianie dziecka do piersi 

Jeżeli mama adopcyjna ma już dziecko przy sobie, powinna je często przystawiać do piersi i poświęcać dużo czasu na kontakt skóra do skóry. Dzięki temu, hormony uwalniające się pod wpływem bliskości dziecka powinny doprowadzić do produkcji większej ilości mleka. 

Czasem zdarza się, że niewielkie ilości mleka w piersiach mogą pojawić się po wzięciu dziecka w opiekę, co nie wpływa jednak na zapoczątkowanie laktacji. Częste przystawianie dziecka do piersi jest konieczne, jednak może ono nie wystarczyć do zapoczątkowania laktacji. 

Wyłączne karmienie piersią dziecka adoptowanego – czy jest to możliwe? 

Laktacja to proces umożliwiający karmienie mlekiem dziecka, niektóre kobiety mogą czekać na nią krótko, inne długo. Stymulacja najczęściej trwa około 3 tygodni, jednak po tym czasie ilość mleka nie będzie duża. Ponadto, dzieci przyjmowane do adopcji mają za sobą długi okres karmienia butelkami przez różne osoby i w różny, nie zawsze prawidłowy sposób. Wiele z nich nie posiada umiejętności ssania piersi. Dlatego tak ważna jest początkowa pomoc ze strony doradczyni laktacyjnej lub położnej, która oceni skuteczność ssania dziecka. 

Warto pamiętać, że często niemożliwe będzie wyłączne karmienie mlekiem dziecka, nawet jeżeli mama regularnie je odciąga. Warto w takim przypadku, lub jeżeli wciąż jesteśmy na początku procesu wywoływania laktacji, należy dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym karmiąc dziecko butelką lub kubeczkiem. Można również dokarmiać dziecko wcześniej odciągniętym mlekiem. 

Czynniki wpływające na wywołanie laktacji 

Indukcja laktacji często nie jest łatwym procesem, dlatego jednym z najważniejszych czynników jest determinacja mamy adopcyjnej. Jeżeli kobieta nie jest odpowiednio silnie zmotywowana do karmienia, trudno będzie jej przywrócić laktację. Musi być ona przekonana o korzyściach dla siebie i dziecka, zarówno tych zdrowotnych, jak i emocjonalnych. 

Ponadto ogromna jest rola doradcy. Bardzo ważne jest współpraca i wsparcie, a także ocena czynników, które mogą utrudniać laktację. Bardzo ważne jest nastawienie również ojca adopcyjnego, a także całego środowiska. Powinno ono wspierać kobietę i akceptować jej decyzję, ponieważ może to pozytywnie wpłynąć na proces przywracania pokarmu. 

Pomocne może być również „kangurowanie”, czyli kontakt skóra do skóry, przytulanie nagiego dziecka do nagiej klatki piersiowej mamy. Na produkcję pokarmu pozytywnie działa również masaż, masuje się obszar od klatki piersiowej do brodawek. Czasem stosowane są również leki pobudzające laktację, takie jak metoklopramid i domperydon. Należy je jednak stosować tylko pod nadzorem lekarza, stosując się ściśle do jego zaleceń. 

Jak rozkręcić laktację – podsumowanie

Nie ma zasady, co do tego, ile czasu zajmuje wywołanie laktacji, nie ma też gwarancji, że podjęte próby powiodą się. Warto jednak o nią zawalczyć. Karmienie naturalne to moc dobrego dla dziecka a także prozdrowotne działanie dla kobiety. Dla mam adopcyjnych może stać się pięknym początkiem więzi z dzieckiem a także spełnieniem marzeń o macierzyństwie w każdym jego aspekcie.

Jeżeli masz problemy z karmieniem dziecka piersią warto zasięgnąć pomocy specjalisty, a także zbadać hormony, takie jak progesteron i estrogen czy poziom prolaktyny. Warto również skorzystać z metod domowych, spożywając produkty bogate w słód jęczmienny. Słód jęczmienny zawarty np. w piwie Karmi może zwiększyć ilość pokarmu. Pamiętaj, że uruchomienie produkcji mleka może być ważne zarówno dla dziecka, jak i dla matek adopcyjnych. Karmienie piersią jest tak ważne, że warto pokonać problemy z laktacją. Nawet jeżeli nie jest możliwe karmienie wyłącznie piersią, to możliwość bycia tuż przy ciele mamy jest bardzo ważne dla odpowiedniego spełnienia potrzeb dziecka. 

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Laktacja bez ciąży – czy to możliwe?

Laktacja bez ciąży – czy to możliwe?

W prawidłowych warunkach fizjologicznych mleko pojawia się w piersiach kobiety wyłącznie pod koniec ciąży oraz po porodzie – w okresie laktacji. Jednak niektóre nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu mogą spowodować wyciek mleka z brodawek sutkowych u kobiety...

Czym jest laktacja indukowana?

Czym jest laktacja indukowana?

Laktacja indukowana, określana również jako relaktacja, to niewątpliwie przekroczenie możliwości ludzkiego ciała. Jest to zainicjowanie procesu laktacji u mam adopcyjnych. Warto dowiedzieć się, dlaczego jest to tak istotne, a także czy warto stymulować proces...

Czy możliwa jest laktacja przed porodem?

Czy możliwa jest laktacja przed porodem?

Pomimo tego, że karmienie maluszka wydaje się naturalną i prostą rzeczą, na drodze młodej mamy mogą pojawić się trudności. Jak przygotować się do karmienia piersią już w czasie ciąży? Czy możliwa jest laktacja przed porodem? Temat laktacji to niezgłębione pole do...