Czy możliwa jest laktacja przed porodem?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Laktacja indukowana | 0 komentarzy

Pomimo tego, że karmienie maluszka wydaje się naturalną i prostą rzeczą, na drodze młodej mamy mogą pojawić się trudności. Jak przygotować się do karmienia piersią już w czasie ciąży? Czy możliwa jest laktacja przed porodem? Temat laktacji to niezgłębione pole do rozważań. 

Proces laktacyjny przed porodem 

Wahania hormonów, które mają miejsce w czasie ciąży, skutkują powiększeniem piersi, zwiększonym przepływem krwi oraz wzrostem gruczołów produkujących mleko. Może zdarzyć się także, że pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymestru przyszła mama zauważy żółtawy płyn wyciekający z jej piersi – jest to siara, pierwsze mleko. Zastanawiasz się, czy to źle, że pojawia się pokarm? Czy wręcz przeciwnie, powinnaś pobudzić laktację? 

Wyciek mleka z piersi, spowodowany jego nadmierną produkcją, może wzbudzać niepokój, jednak nie jest on niebezpieczny dla prawidłowego rozwoju ciąży. Ponadto wyciekającą z piersi siarę ciężarne mogą zamrozić w specjalnych woreczkach dedykowanych do przechowywania pokarmu. Po rozmrożeniu w temperaturze pokojowej można podać ją dziecku, kiedy już przyjdzie na świat.

Siara to gęsty, bogaty w składniki odżywcze i bardzo cenny pierwszy pokarm noworodka, który bywa nazywany „płynnym złotem”. Niewielka ilość siary pozwala w zupełności odżywić dziecko tuż po jego urodzeniu, ponieważ w chwili narodzin żołądek maluszka może pomieścić jedyne kilka mililitrów płynu.

Jeżeli planowane jest wcześniejsze rozwiązanie ciąży cesarskim cięciem z użyciem leków uniemożliwiających karmienie, można rozważyć wcześniejsze odciągnięcie siary laktatorem. Jednakże jest to bardzo rzadko stosowane, ponieważ stymulacja brodawek może wywołać przedwczesny poród, a mleko musi być odpowiednio przechowywane.

Warto pomyśleć, czy nie jest to jednak często najlepsze rozwiązanie w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie. Często kobiety martwią się o karmienie w takiej sytuacji, a wcześniejsze odciągnięcie wytworzonego pokarmu mlecznego przez organizm kobiety może stanowić dla wcześniaków najlepszy start, szczególnie w pierwszej dobie ich życia, kiedy to często niemożliwe jest przystawienie dziecka do piersi. 

Jak przygotować się do karmienia piersią? 

Przygotowując się do karmienia powinnaś zatroszczyć się o komfort i wygląd swoich piersi. Warto myć je codziennie rano i wieczorem żelem o neutralnym pH. Podczas kąpieli możesz wykonać masaż piersi za pomocą strumienia wody z prysznica, naprzemiennie raz zimny, raz ciepły. Zabieg ten nie ma właściwie bezpośredniego wpływu na laktację, jednak dzięki niemu poprawisz krążenie w piersiach, a także zmniejszysz ewentualne napięcie lub uczucie ciężkości biustu. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć i wmasować w nie krem zapobiegający rozstępom. Warto zapoznać się ze skutecznymi kremami szczególnie polecanymi przez położne. 

Warto zatroszczyć się także o dobranie odpowiedniego biustonosza, aby Twoje piersi po porodzie wyglądały dobrze, a ponadto, dzięki temu możesz zaoszczędzić sobie dyskomfortu. Zadbaj o prawidłowe wsparcie piersi, aby nie czuć niepotrzebnego bólu. Pamiętaj, aby stanik nie był za ciasny, aby nie spłaszczał biustu. Pamiętaj, że już w drugim trymestrze może pojawić się siara. Warto już wtedy zacząć używać wkładek laktacyjnych, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej higieny i komfortu. 

Warto pamiętać, że na prawidłowe karmienie nie wpływa wielkość piersi i kształt brodawek, ale prawidłowe przystawianie noworodka do piersi. Płaskie lub wklęsłe brodawki nie stanowią żadnej przeszkody w ssaniu piersi przez dziecko. Najłatwiej przygotować się do karmienia piersią korzystając z rad personelu medycznego i innych specjalistów laktacyjnych. 

Przygotowanie do karmienia piersią – przydatne akcesoria 

Szczególnie ważne akcesoria, w które powinnaś zaopatrzyć się mając na względzie karmienie swojego dziecka piersią, to:

  • biustonosz do karmienia – zalecany jest bawełniany, bez fiszbin, z możliwością szybkiego odpięcia i zapięcia miseczki jedną ręką, 
  • odzież dzienna i koszula nocna – z odpinaną „klapką”, ukrytym rozcięciem lub rozpinana z przodu, 
  • poduszka do karmienia „rogal” – umożliwi on wygodne i stabilne ułożenie niemowlęcia, a także przybranie komfortowej pozycji mamie podczas karmienia, 
  • wkładki laktacyjne – najczęściej polecane są podczas nawału pokarmu, kiedy piersi zaczynają nadmierne wytwarzanie mleka, 
  • krem lub maść z lanoliną. 

Ponadto warto zaopatrzyć się w laktator, który możesz zakupić lub otrzymać z okazji baby shower, warto posiadać go już od samego początku, gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy, przed lub po narodzinach dziecka. Warto zaopatrzyć się także we wkładki laktacyjne, które uchronią Cię przed ciężkimi do sprania plamami na bluzce. Wybierając akcesoria warto poprosić o radę inne mamy, a także możesz uzyskać informacje ze źródeł wskazanych przez naukę. Warto jednak nie przeprowadzać zbyt szerokich poszukiwań, aby nie czuć się przytłoczoną nadmiarem informacji i kierując się odruchem nie zakupić dodatkowych, zbędnych akcesoriów takich jak np. podgrzewacz do butelek.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Laktacja bez ciąży – czy to możliwe?

Laktacja bez ciąży – czy to możliwe?

W prawidłowych warunkach fizjologicznych mleko pojawia się w piersiach kobiety wyłącznie pod koniec ciąży oraz po porodzie – w okresie laktacji. Jednak niektóre nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu mogą spowodować wyciek mleka z brodawek sutkowych u kobiety...

Czym jest laktacja indukowana?

Czym jest laktacja indukowana?

Laktacja indukowana, określana również jako relaktacja, to niewątpliwie przekroczenie możliwości ludzkiego ciała. Jest to zainicjowanie procesu laktacji u mam adopcyjnych. Warto dowiedzieć się, dlaczego jest to tak istotne, a także czy warto stymulować proces...

Laktacja indukowana – krok po kroku

Laktacja indukowana – krok po kroku

Indukowana laktacja to pobudzenie laktacji u mam, które nigdy wcześniej nie karmiły. Jak można rozkręcić laktację, kiedy w organizmie kobiety nie zaszły niezbędne zmiany hormonalne prowadzące do produkcji mleka? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego...