Kawa a karmienie piersią – jaki wpływ ma kofeina?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Karmienie piersią a dieta | 0 komentarzy

W czasie ciąży naturalne jest odstawienie alkoholu i wszelkich innych używek, a także zaprzestanie palenia – robi się to w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Zawarte w nich składniki przedostają się do krwi, a następnie wraz z mlekiem przenikają do krwi matki. Jednak czy konieczne jest odstawienie kawy, która niewątpliwie również jest pewnego rodzaju energetyzującą używką? Dowiedz się co zalecają specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Przeczytaj o tym, ile kaw dziennie możesz wypić. 

Picie kawy a karmienie piersią – ile mg kawy wolno pić?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, dlatego wielu kobietom ciężko wyobrazić sobie dzień bez niej także w ciąży i podczas karmienia piersią. Szczególnie, gdy pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka to czas, w których może być ciężko o spokojny, pełnowartościowy sen. Gdy karmisz piersią w nocy budzisz się często „na żądanie” maluszka, co znacznie zmniejsza jakość Twojego snu i może powodować rozdrażnienie w trakcie dnia. Czasem wydaje się, że to właśnie sięgnięcie po kawę w ciąży i podczas karmienia to idealny substytut snu, znacznie bardziej naturalny niż napoje energetyczne. Czy możesz jednak po nią sięgnąć, jeśli karmisz piersią?

Powszechne przekonanie o szkodliwości kawy podczas karmienia piersią nie jest do końca prawdziwe. Eksperci zalecają ograniczanie spożycia do 300 mg dawki kofeiny na dobę, co stanowi odpowiednik 1–2 filiżanek kawy dziennie. Pamiętaj jednak, że kofeina znajduje się także w herbacie, kakao, czekoladzie, niektórych lekach przeciwbólowych, coli i napojach energetycznych.

Czy kofeina wpływa na laktację?

Kofeina nie wpływa bezpośrednio na efektywność laktacji, ale może ona wpłynąć na zachowanie dziecka. Jeżeli zaobserwujesz u niemowlęcia rozdrażnienie, niepokój, płacz czy problemy ze snem należy wyeliminować z diety mamy napoje zawierające kofeinę. Takie zachowania mogą być skutkiem jej wpływu na organizm dziecka. Ponadto kawa nie jest zalecana mamom, które karmią dzieci młodsze niż 4 – 6 tygodni. 

Najbardziej wrażliwe na kofeinę są wcześniaki i noworodki, ponieważ w ich organizmach produkty przemiany kofeiny utrzymują się od 50 do aż do 103 godzin. Wraz z wiekiem dziecka czas ten zdecydowanie się zmniejsza i już w trzecim-czwartym miesiącu życia czas zaniku kofeiny w jego organizmie zmniejsza się do ok. 14 godzin, a w wieku 5–6 miesięcy wynosi tylko 2–3 godziny. Jeżeli jednak nie piłaś kawy w ciąży warto zdecydować się na spożycie kofeiny dopiero po trzecim miesiącu życia niemowlęcia, ponieważ wtedy nie ma już ona wpływu na jego sen. 

Kiedy najlepiej pić filiżankę kawy?

Jeżeli mama przyzwyczajona jest do picia kawy lub ma bardzo niskie ciśnienie i kofeina jest jej koniecznie potrzebna do poprawienia swojej sprawności i koncentracji, powinna pić kawę po karmieniu, ponieważ kofeina pozostaje w organizmie kobiety ok. 4 godziny i w tym czasie może przenikać do pokarmu. Warto jednak zrezygnować z kawy zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Warto pamiętać również, że kofeina przedostaje się do krwi zarówno matki jak i dziecka, dlatego w okresie ciąży i w okresie laktacji możesz pić kawę, ale powinna ona zawierać mniej kofeiny, ponieważ nadmiar kofeiny może negatywnie wpływać na dziecko. Ponadto kawa z ekspresu jest mocniejsza, ale zdrowsza niż kawa rozpuszczalna.

Zamień kawę rozpuszczalną na kawę zbożową

W czasie karmienia piersią warto zrezygnować z kawy rozpuszczalnej. Pomimo tego, że jest ona słabsza od kawy z ekspresu, jest ona zdecydowanie mniej zdrowa. Możesz spróbować oszukać organizm spożywając kawę zbożową, która jest bezkofeinowa. W czasie karmienia piersią możesz wypić kawę bezkofeinową bez ograniczeń, ponieważ nie wpływa ona na ilość kofeiny w organizmie. Jest to alternatywa polecana szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Możesz wybrać również słabą kawę, taką jak kawa latte. Pamiętaj jednak, że czarna herbata zawiera również znaczną dawkę kofeiny.

Bezpieczna dawka kofeiny a działanie przeciwbólowe

W okresie karmienia piersią możesz pić dopuszczalną dawkę kofeiny, jednak dlaczego warto ją wypić? Zawarta w kawie kofeina wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu możesz poprawić skupienie, koncentrację i refleks. Z tego powodu odpowiednia dawka kofeiny może zmniejszyć zmęczenie, stres oraz senność, dzięki jej pobudzającemu działaniu.

Ponadto badania udowodniły, że kofeina wpływa także na odczuwania bólu – łagodzi go i dodatkowo wpływa na uwalnianie dopaminy – hormonu wpływającego pozytywnie na nastrój. Odpowiednia dawka kofeiny w diecie ma wiele zalet, jednakże warto nie spożywać jej nadmiernie i pamiętać, że przedostaje się do mleka, co ma znaczny wpływ na sen dziecka.

Wady spożywania kawy w okresie laktacji

Picie kawy w czasie ciąży nie jest wskazane dla osób, które mają wysokie ciśnienie, gdyż dodatkowo je podnosi. Z tego powodu osoby prowadzące dodatkowo niezdrowy tryb życia (np. spożywające nikotynę), powinny ograniczać spożycie kofeiny, by uniknąć chorób związanych z układem krążenia.

Ponadto nadmierne spożycie kawy wpływa negatywnie na przyswajanie niektórych składników odżywczych lub ich wypłukiwanie. Kofeina działa moczopędnie, dlatego niektóre osoby spożywające zbyt duże ilości kawy, mogą mieć niedobory wapnia.

Z tego powodu w okresie karmienia piersią wciąż warto ograniczać spożycie małej czarnej, tak jak w ciąży. Maksymalnie można spożywać 2–3 filiżanki dziennie, jednak warto zachować umiar i w przypadku zajścia w ciążę zacząć spożywać połowę mniej kofeiny, czyli 130 mg kofeiny. Taka ilość mg na dzień powoduje, że zawartość kofeiny w mleku matki nie będzie za duża.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią – czego nie jeść i jak dbać o dietę matki?

Karmienie piersią – czego nie jeść i jak dbać o dietę matki?

Karmienie piersią to ogromny wysiłek dla organizmu matki, dlatego powinna ona zadbać we właściwy sposób o odpowiednią dietę. W tym czasie zapotrzebowanie na energię wzrasta o około 500 kcal na dobę, czyli jest wyższe niż w ostatnim trymetrze ciąży. Okres laktacji...