Karmienie piersią – czego nie jeść i jak dbać o dietę matki?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Karmienie piersią a dieta | 0 komentarzy

Karmienie piersią to ogromny wysiłek dla organizmu matki, dlatego powinna ona zadbać we właściwy sposób o odpowiednią dietę. W tym czasie zapotrzebowanie na energię wzrasta o około 500 kcal na dobę, czyli jest wyższe niż w ostatnim trymetrze ciąży. Okres laktacji stanowi dodatkowe wyzwanie dla organizmu. Dbanie o prawidłową dietę matki karmiącej piersią przekłada się na mleko kobiety zawierające wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego rozwijania się organizmu niemowlaka. Z tego artykułu dowiesz się, czego nie jeść i jak prawidłowo dbać o dietę kobiety karmiącej.

Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej piersią?

W okresie karmienia piersią nie musisz stosować specjalnej diety, jednakże warto wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie żywieniowym. Konieczny jest dobór posiłków zbilansowanych pod względem odżywczym, czyli takich, które zawierają w dużej ilości warzywa i owoce, a także produkty zbożowe, na przykład owies, brązowy ryż oraz płatki i pieczywo, Warto jeść dania, które opisane są jako „pełnoziarniste” lub „razowe”.

Produkty te, podobnie jak ziemniaki, kuskus lub makaron, są bogate w skrobię, która stanowi istotne źródło energii w diecie mamy karmiącej piersią. Młoda mama potrzebuje również chudego białka, którego źródło stanowią jajka, rośliny strączkowe, soczewica, ryby i chuda wołowina, a także kurczak. Kobieta karmiąca piersią powinna spożywać także zdrowe tłuszcze, które znajdują się w oliwie, orzechach, nasionach oraz awokado. Najważniejsze, aby jeść zdrowo, ponieważ dieta przy karmieniu piersią jest kluczowa zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Czego nie można jeść karmiąc piersią? Czego unikać w diecie kobiety karmiącej?

Zastanawiasz się czego nie powinno się jeść karmiąc piersią? Jeżeli karmisz dziecko piersią nie musisz unikać żadnych konkretnych rodzajów żywności, poza ograniczeniem ilości tłustych ryb. Warto unikać także przetworzonych pokarmów, w których występuje dużo barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku oraz soli. W rozsądnych ilościach dopuszczalna jest także kofeina, jednakże nie należy jej pić tuż przed karmieniem.

Panuje mit, że nie powinno się jeść podczas karmienia piersią orzechów ziemnych, natomiast jeżeli nie masz na nie alergii, to w tym okresie możesz jeść także i te smakołyki. Najnowsze badania sugerują, że spożywanie orzechów ziemnych podczas karmienia oraz wprowadzenie ich do diety niemowlaka w pierwszym roku życia ogranicza znacznie rozwój alergii na nie. 

Matka karmiąca – czego nie jeść podczas karmienia piersią?

U maluszków mogą występować wzdęcia, kolki lub kapryśne nastroje. Matka karmiąca zastanawia się wówczas czego unikać, aby to nie jej pokarm był powodem nieprawidłowego działania układu pokarmowego dziecka. Najczęściej występujące przyczyny reakcji alergicznych stanowią białka pochodzącego z krowiego mleka, jaj, kukurydzy oraz soi obecnej w diecie karmiącej. Pamiętaj, że nabiał, a także produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego mogą stanowić źródło problemów, szczególnie, jeżeli dziecko ma alergię. Wedle badań dieta kobiety i to, co mama może jeść w czasie laktacji bardzo rzadko wpływają na maleństwo.

Dieta bezmleczna nie jest zawsze konieczna dla karmiącej mamy. Jeżeli niemowlę jest uczulone na znajdujący się w mleku składnik, może to prowadzić do nadmiernych wymiotów, powstawania wysypki, obecności krwi w stolcu lub problemów z wypróżnianiem. W sytuacji, gdy u dziecka występuje nadwrażliwość pokarmowa, najprawdopodobniej zaobserwujesz objawy takie jak kapryśność lub płacz po karmieniu, refluks, gwałtowne wypróżnianie lub podciąganie do klatki piersiowej.

W takiej sytuacji karmiąca matka powinna skonsultować się ze specjalistą oraz zacząć prowadzić dziennik żywnościowy, ponieważ dzięki temu może udać się jej zaobserwować zależności pomiędzy zdrową dietą dla matki a zdrowiem dziecka. Pamiętaj, że przed radykalnymi zmianami swojej diety należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który podpowie Ci jak uzupełniać składniki odżywcze z innych źródeł. Warto skorzystać z jego zaleceń, aby wiedzieć co może jeść matka, która karmi piersią.

Dieta matki – co pić?

W okresie ciąży i podczas karmienia piersią może doskwierać Ci niedobór wody, dlatego warto zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia. W diecie bardzo ważne jest, aby wypijać dziennie od sześciu do ośmiu szklanek płynów, a podczas karmienia piersią zaleca się dodatkowe zwiększenie tej ilości. Pamiętaj jednak, że wypijanie dużej ilości płynów nie wpływa na produkcję mleka matki. Dieta dla matki, która karmi piersią powinna zawierać duże ilości czystej wody, wykluczając napoje słodzone czy te z niezdrowymi substancjami.

Zastanawiasz się, czy dieta podczas karmienia piersią może uwzględniać kawę? Tak, oficjalne rekomendacje ilości kofeiny różnią się jednak w zależności od kraju. W większości przypadków mówi się o tym, aby nie przekraczać 200-300 mg kofeiny na dzień (dwa kubki kawy filtrowanej lub cztery kubki herbaty).

Dieta dla matki – co powinna jeść matka karmiąca piersią?

Dieta podczas karmienia piersią powinna dostarczać niemowlęciu wszystkich składników koniecznych do życia, dlatego matka, która karmi powinna jeść zdrowo. Karmiąca mama może spożywać niemalże wszystko, unikając produktów przetworzonych i niezdrowych, które najczęściej wykluczyła już w okresie ciąży. Czego nie możesz jeść karmiąc wyłącznie piersią? Dieta eliminacyjna pozbawiona mleka jest konieczna w niewielu przypadkach. W pierwszych tygodniach po porodzie i w pierwszych miesiącach karmienia jadłospis powinien zawierać przemyślane dania, pełne tego, co nam służy.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kawa a karmienie piersią – jaki wpływ ma kofeina?

Kawa a karmienie piersią – jaki wpływ ma kofeina?

W czasie ciąży naturalne jest odstawienie alkoholu i wszelkich innych używek, a także zaprzestanie palenia – robi się to w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Zawarte w nich składniki przedostają się do krwi, a następnie wraz z mlekiem przenikają do krwi matki....