Karmienie piersią – co jeść, aby zadbać o zdrowie swoje oraz dziecka?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Karmienie piersią a dieta | 0 komentarzy

Jeżeli karmisz piersią, powinnaś zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale także i dla funkcjonowania Twojego organizmu. Dowiedz się, jak powinnaś się odżywiać w tym wyjątkowym okresie życia. Co jeść i pić, a czego lepiej unikać?

Dlaczego odpowiednia dieta podczas karmienia piersią jest tak istotna?

W początkowym okresie życia dziecka wiele mówi się o tym, iż mleko matki stanowi dla niego jedyny pokarm. Dlatego też musi dostarczyć mu energię i składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dieta matki karmiącej piersią tylko w niewielkim stopniu wpływ na skład pokarmu, jednakże warto ją odpowiednio zbilansować, aby reagować na możliwe alergie malucha. Organizm ma za zadanie wytworzyć takie mleko, które w czasie laktacji najlepiej odpowie na zapotrzebowanie dziecka – nawet jeśli odbędzie się to kosztem organizmu mamy.

Źle skomponowany jadłospis może skutkować występowaniem u niej niedoborów składników odżywczych. Warto więc, by matka przyjrzała się uważnie temu, co spożywa na co dzień. Niedobory w organizmie mogą mieć natomiast poważne konsekwencje dla jej zdrowia fizycznego, a także samopoczucia psychicznego. Brak energii, znużenie, a nawet stany lękowe są typowe dla okresu połogu, dlatego też nie powinny być one potęgowane złą dietą i niedoborami składników odżywczych.

Z powodu niedoborów pokarmowych występuje również ryzyko dla dziecka, którego układ pokarmowy jest szczególnie wrażliwy. Pamiętajmy, że mleko powstaje ze składników krwi kobiety karmiącej, zatem wszelkie niedobory mogą mieć wpływ na bilans kaloryczny pokarmu. Stosowana dieta powinno dostarczać wszystkiego co niezbędne niemowlęciu, zwłaszcza w czasie pierwszych 6 miesięcy życia.

Zapotrzebowanie energetyczne kobiety karmiącej – karmienie piersią a dieta

Laktacja, czyli produkcja pokarmu to ogromny wydatek energetyczny dla Twojego organizmu. Dlatego powinnaś zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii. W okresie laktacji dieta powinna być znacznie bogatsza niż w okresie ciąży. Jeśli karmisz piersią możesz sobie pozwolić na dodatkowe 500 kcal każdego dnia przez pierwsze półrocze, potem 300-400 kcal.

Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji jest jednoznaczne – karmiąca powinna jeść (szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie i pierwszych miesiącach karmienia) wszystko to, co jej smakuje i służy zdrowiu, Zasady obowiązujące przy układaniu jadłospisu są podobne, do tych, które znamy z okresu ciąży. Pamiętaj, że nie powinnaś wdrażać diety eliminacyjnej „na wszelki wypadek”.

Karmiąca mama powinna zadbać także o regularne posiłki. Dania jedzone w regularnych odstępach czasu zapewniają stałe dostawy energii bez gromadzenia zbędnych zapasów (w postaci tkanki tłuszczowej). Najlepiej jeść 4-6 posiłków w równych odstępach (na przykład co 2-3 godziny).

Jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej piersią?

Zastanawiasz się co powinna jeść matka karmiąca w czasie karmienia piersią? W tym okresie nie musisz stosować specjalnej diety, jednakże warto wprowadzić zmiany w swoim żywieniu. Konieczny jest dobór posiłków zbilansowanych pod względem odżywczym, czyli takich, które zawierają w dużej ilości warzywa i owoce, a także produkty zbożowe (na przykład owies, brązowy ryż oraz płatki i pieczywo). Warto jeść dania, które opisane są jako „pełnoziarniste” lub „razowe”.

Produkty te, podobnie jak ziemniaki, kuskus lub makaron, są bogate w skrobię, która stanowi istotne źródło energii w diecie mamy karmiącej piersią. Jadłospis powinien być także bogaty w chude białko, którego źródło stanowią jajka, rośliny strączkowe, soczewica, ryby i chuda wołowina, a także kurczak. Kobieta karmiąca piersią powinna spożywać także zdrowe tłuszcze, które znajdują się w oliwie, orzechach, nasionach oraz awokado. Najważniejsze, aby jeść zdrowo, ponieważ jest to kluczowe zarówno dla matki, jak i dla dziecka. 

Czego nie można jeść podczas karmienia piersią?

Młode mamy często zastanawiają się czego unikać w swojej diecie. Część osób twierdzi, że w czasie karmienia kobieta może jeść wszystko, ale nie do końca jest to prawdą, ponieważ w okresie laktacji należy w szczególności zrezygnować z produktów, które powszechnie uchodzą za niezdrowe. Nie musimy więc zastanawiać się, jakie owoce jeść karmiąc piersią czy jakie warzywa będą bezpieczne dla maluszka. Jednakże nie wszystkie produkty powinny się znaleźć w codziennej diecie. Czego jeszcze nie wolno spożywać? Jak powinna wyglądać dieta? Lista zawiera między innymi takie produkty spożywcze jak:

  • słodycze,
  • dania gotowe i wysoko przetworzone,
  • produkty zawierające sporą ilość konserwantów,
  • alkohol,
  • produkty zawierające duże ilości kofeiny bądź teiny.

Warto więc ze swojego menu wykluczyć ciasta, drożdżówki, napoje słodzone, dania gotowe oraz dania typu instant. Choć wydają się one szybką przekąską, to nie dostarczają organizmowi cennych wartości odżywczych, a jedynie pustych kalorii. Taka dieta nie jest zalecana przez specjalistów i nie będzie miała dobrego wpływu na laktacje.

Matka karmiąca, laktacja a dieta eliminacyjna

Mamy często zastanawiają się czego nie jeść karmiąc piersią, aby nie uczulić dziecka, a jednocześnie dostarczać mu wszelkich najważniejszych składników odżywczych. W Polsce najczęściej uczulającym pokarmem jest mleko, ale również i pochodne mu produkty mleczne. Nie należy eliminować nabiału z jadłospisu karmiącej mamy „na wszelki wypadek”, ponieważ ryzyko wystąpienia alergii jest odmienne w każdym przypadku. Tymczasem mleko i jego przetwory są głównym źródłem wapnia i innych wartościowych składników pokarmowych (np. białka).

Taką dietę może zalecić wyłącznie lekarz w wyjątkowych sytuacjach (np. w przypadku ewidentnych, potwierdzonych objawów alergii u dziecka). Jej utrzymanie jest natomiast uzasadnione, jeżeli objawy choroby u dziecka ustępują. Mama na takiej diecie powinna przejść na odpowiednią suplementację wapnia (w postaci tabletek) i białka (z innych produktów) oraz przyjmować preparaty witamin.

Dieta mamy karmiącej – co pić?

W okresie ciąży i podczas karmienia piersią może doskwierać Ci niedobór wody, dlatego warto zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia. Najlepsza będzie woda średniozmineralizowana (o zawartości składników mineralnych 500-1500 mg/L), niskosodowa i niegazowana. W diecie bardzo ważne jest, aby wypijać dziennie od sześciu do ośmiu szklanek płynów, a podczas karmienia piersią zaleca się dodatkowe zwiększenie tej ilości. Pamiętaj, że może mieć to wpływ na produkcję mleka.

Zastanawiasz się, czy dieta podczas karmienia piersią może uwzględniać kawę? Tak, tutaj oficjalne rekomendacje ilości kofeiny różnią się jednak w zależności od kraju. Zazwyczaj mówi się o tym, aby nie przekraczać 300 mg kofeiny na dzień (dwa kubki kawy filtrowanej lub cztery kubki herbaty). Karmienie piersią wymaga ograniczenia tego rodzaju napojów. Czego nie wolno pić? Przede wszystkim energetyków i innych mocno słodzonych napojów. Są one szkodliwe zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dieta kobiety w tym okresie powinna być zdrowa i zbilansowana.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kawa a karmienie piersią – jaki wpływ ma kofeina?

Kawa a karmienie piersią – jaki wpływ ma kofeina?

W czasie ciąży naturalne jest odstawienie alkoholu i wszelkich innych używek, a także zaprzestanie palenia – robi się to w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Zawarte w nich składniki przedostają się do krwi, a następnie wraz z mlekiem przenikają do krwi matki....

Karmienie piersią – czego nie jeść i jak dbać o dietę matki?

Karmienie piersią – czego nie jeść i jak dbać o dietę matki?

Karmienie piersią to ogromny wysiłek dla organizmu matki, dlatego powinna ona zadbać we właściwy sposób o odpowiednią dietę. W tym czasie zapotrzebowanie na energię wzrasta o około 500 kcal na dobę, czyli jest wyższe niż w ostatnim trymetrze ciąży. Okres laktacji...