Karmienie piersią – z jednej czy może z dwóch piersi?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Pozycje do karmienie piersią | 0 komentarzy

Karmienie naturalne piersią jest najbardziej pożądanym sposobem karmienia noworodka, jednakże może ono być początkowo kłopotliwe. Podczas karmienia piersią warto zmieniać piersi, tak, by dziecko równomiernie je opróżniało. A co, jeżeli dziecko niechętnie sięga po drugą pierś? Czy zawsze warto karmić dziecko obiema piersiami? Temat karmienia piersią nie jest prostym tematem, jednakże z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo karmić noworodka.

Karmienie piersią – jak karmić dziecko prawidłowo?

Początkowo staraj się podawać maluchowi pokarm przez obie piersi – 15-20 minut jedną i 15-20 minut drugą. Po kilku dniach, kiedy produkcja mleka będzie już dość duża, przystawiaj dziecko do piersi podczas karmienia do jednej piersi. Jeżeli głodne niemowlę ma jednak większy apetyt i wyraża dalsze żądanie karmienia należy zachęcić dziecko do ssania drugiej piersi.

Nie należy zmieniać co chwilę piersi podczas karmienia – pozwól dziecku maksymalnie opróżnić najpierw jedną pierś z mleka mamy, a następnie dopiero podaj mu drugą. Tuż pod brodawką znajduje się tzw. mleko I fazy – bogate w cukry. Po 2-3 minutach ssania piersi dziecko zaczyna otrzymywać bogate w tłuszcze mleko II fazy. Często zmieniając pierś podczas jednego aktu karmienia, pozbawiasz maluszka tego właśnie mleka.

Jak długo karmić piersią dziecko? Po upływie około 10-15 minut miarowego przełykania pokarmu, można zaproponować drugą pierś. Część dzieci będzie zawsze jadła z obu piersi, innym wystarczy zawsze tylko jedna pierś, a jeszcze inne będą jadły różnie, raz z jednej piersi a przy kolejnym posiłku z obu.

Czy można wyłącznie karmić jedną piersią?

Piersi powinno zmieniać się przynajmniej co jedno karmienie, jednakże jednym z najczęściej zadawanych pytań o karmienie piersią jest to, czy można karmić wyłącznie piersią prawą lub lewą? Czasem dziecko wyraźnie preferuje karmienie z jednej piersi, można to wytłumaczyć, iż karmienie mlekiem z tej piersi jest dla dziecka prostsze.

Młode mamy często decydują się również w początkach karmienia na częste przystawienie dziecka do piersi, ale tylko jednej, dlatego, że było im tak wygodniej. Sprawia to, że dziecko przystawiane do piersi przyzwyczaja się do tej pozycji do karmienia, dlatego należy przystawiać noworodka do piersi na zmianę. Preferencja jednej piersi może wynikać również z tego, że dziecko prawidłowo ssie z jednej, z drugiej z trudnościami, ponieważ ma ona inaczej ukształtowaną brodawkę i trudniej ją uchwycić.

Należy karmić dziecko z obu piersi, ponieważ wyłącznie karmienie piersią lewą lub prawą sprawia, że może ono mieć poważne problemy z ukształtowaniem główki lub całego ciała. Ponadto odrzucona pierś często nie zaprzestaje laktacji, jednakże często już od początku produkuje ona znacznie mniej mleka i ten stan nie mija mimo regularnego odciągania laktatorem. Najczęściej produkcja pokarmu nie jest równomierna w obu piersiach, jednak warto zwrócić uwagę na znaczne różnice. Najlepiej karmić z obu piersi, jeżeli zdecydujesz się wyłącznie na jedną, w drugiej może zaniknąć całkowicie proces laktacyjny.

Czy dokarmiać dziecko? Dziecko karmione wyłącznie piersią

Bardzo istotne dla prawidłowego procesu karmienia dziecka piersią jest to, aby przez pierwszych 6 miesięcy nie podawać mu żadnych innych pokarmów niż mleko matki, takich jak np. mleko modyfikowane. Nie należy dokarmiać ani dopajać dziecka, nawet czystą wodą. Karmienie piersią dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mleko mamy wystarcza, ponadto stanowi ono najlepszy pokarm dla dziecka. To czy, ilość pokarmu jaki otrzymuje dziecko jest prawidłowa, a także czy dziecko się najada można sprawdzić obserwując czy prawidłowo przybiera na wadze. Karmienie powinno trwać tak długo, aby niemowlę otrzymało wystarczającą ilość mleka. Warto w trakcie karmienia zadbać o swój komfort, ponieważ karmienie może trwać nawet 20 minut.

W pierwszych dniach życia pojemność żołądka noworodka jest niewielka (5-10 ml), potem stopniowo się zwiększa. Jednak, aby maluch mógł pobrać w ciągu doby tyle pokarmu ile potrzebuje do prawidłowego rozwoju i wzrostu, na początku liczba karmień powinna wynosić od 8 do 12 razy na dobę, z czasem zmniejsza się do 6-8 sesji. 

Karmienie na żądanie – jak często karmić dziecko?

Jak często przystawiać dziecko do piersi? jak często karmić dziecko? Przerwa pomiędzy karmieniami nie powinna być dłuższa niż 3 godziny w dzień oraz 4 godziny w nocy. Jeżeli po tym czasie dziecko nadal śpi, najlepiej obudzić je do karmienia. Gdy nadchodzi czas karmienia piersi stają się wypełnione pokarmem, powinnaś wtedy nakarmić malucha, aby zapobiec zastojowi czy zapaleniu gruczołu piersiowego. Często piersi produkują zbyt dużą ilość mleka, przez co piersi są przepełnione, dlatego trzeba korzystać z laktatora.

Około 4.- 6. tygodnia powinien nastąpić przełom, ponieważ w tym czasie zazwyczaj stabilizuje się proces laktacji oraz pojawia się pewna regularność w sesjach karmienia, co daje możliwość łatwiejszego zaplanowania dnia. Często dziecko samo potrafi dać znać jak dużej ilości mleka potrzebuje w danym momencie.

W pierwszych tygodniach laktacji karmień nie może być jednak mniej niż 8 na dobę. Warto o tym pamiętać, bowiem są noworodki, które trzeba do jedzenia zachęcać. W takich przypadkach najlepiej podawać dziecku pierś, gdy czuwa i nie wybudzać go ze snu bez wyraźnego powodu. Trzeba jednak pamiętać, że nocne karmienie często jest konieczne.

Kiedy dziecko prawidłowo ssie pokarm?

W pierwszych tygodniach życia dziecka domaga się piersi często, nawet kilkanaście razy na dobę. Dziecko chwyta pierś często, żeby się wyłącznie napić. Dziecko ssie na początku karmienia zawiera więcej wody i zaspokaja głównie pragnienie. Dopiero z upływem ssania, po 2-3 minutach maluch zaczyna połykać wytwarzany pokarm.

Mleko mamy wystarczy do prawidłowego odżywania noworodka, jeżeli piersi produkują wystarczającą ilość mleka, a dziecko chce być przystawione do piersi, dziecko rośnie prawidłowo, nawet jeżeli chce ono ssać tylko jedną pierś podczas pierwszych tygodni karmienia, a nawet miesięcy życia. Podczas pierwszych miesięcy życia dziecka warto karmić je własnym mlekiem pomimo wielu trudności związanych z karmieniem piersią.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią na leżąco – jak zacząć?

Karmienie piersią na leżąco – jak zacząć?

Często mamy po porodzie, szczególnie po cesarskim cięciu są mocno obolałe. Z tego powodu wybór pozycji do karmienia staje się mocno ograniczony. Wiele mam zastanawia się, czy można karmić dziecko na leżąco? Przeczytaj jak powinnaś robić to prawidłowo, a także jakie...

Wygodna pozycja do karmienia piersią – na wilczycę  

Wygodna pozycja do karmienia piersią – na wilczycę  

Pozycje do karmienia piersią są bardzo ważne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ich najważniejszym wyznacznikiem jest wygoda zarówno matki jak i dziecka. Kobieta nie powinna odczuwać bólu pleców, musi mieć możliwość rozluźnienia się. Czasem jednak warto zdecydować...