Karmienie piersią na leżąco – jak zacząć?

utworzone przez | cze 14, 2023 | Pozycje do karmienie piersią | 0 komentarzy

Często mamy po porodzie, szczególnie po cesarskim cięciu są mocno obolałe. Z tego powodu wybór pozycji do karmienia staje się mocno ograniczony. Wiele mam zastanawia się, czy można karmić dziecko na leżąco? Przeczytaj jak powinnaś robić to prawidłowo, a także jakie zalety i wady posiada karmienie na leżąco. 

Karmienie na leżąco – wygodna pozycja do karmienia piersią

Karmienie na leżąco to wygodna pozycja do karmienia dziecka. Najczęściej wybierana jest przez mamy tuż po porodzie, dla których karmienie niemowlęcia kilkanaście razy na dzień stanowi ogromne wyzwanie. Problem ten może rozwiązać właśnie ta pozycja karmienia piersią.

Pozycja leżąca może stanowić idealne rozwiązanie tuż po porodzie, kiedy to karmienie w pozycji siedzącej może sprawiać ogromną trudność, a często jest ono po prostu niewskazane. Karmienie piersią na leżąco jest komfortowym rozwiązaniem zarówno dla mamy, jak i dla malucha.

Jak karmić piersią na leżąco?

Pozycja leżąca do karmienia piersią ma 2 warianty – na boku i na plecach. Zastanawiasz się jak karmić dziecko w pozycji leżącej? Oto krótka instrukcja:

  • połóż się wygodnie i komfortowo na boku, a ramię oprzyj na łóżku,
  • umieść głowę na poduszce, a drugą poduszkę podłóż pod plecy, dla zapewnienia sobie maksymalnej wygody;
  • połóż niemowlę blisko siebie, brzuszek do brzucha, głowa noworodka powinna spoczywać na waszym ramieniu, a przedramieniem należy podeprzeć plecy dziecka,
  • jeśli buzia dziecka znajduje się na wysokości piersi, wówczas możesz rozpocząć karmienie, jeżeli jednak główka dziecka znajduje się nieco wyżej niż brodawka piersi, warto położyć dziecko na łóżku, a ramieniem podpierać je od strony pleców.

Pozycja leżąca na boku jest bardzo wygodna do karmień nocnych, a także dla kobiet po cięciu cesarskim i ze szwami po nacięciu krocza. Mamy jednak często karmią w pozycji leżącej, podpierając się na łokciu. Jest to pozycja niewygodna, powoduje ona napięcie i ból ramion, trudno jest także wtedy utrzymać dziecko we właściwej pozycji, dlatego staraj się jej nie stosować.

Pozycja do karmienia dziecka po cesarskim cięciu

Mamy, które urodziły przy pomocy cesarskiego cięcia, mogą tylko i wyłącznie karmić swojego maluszka w pozycji leżącej. Tuż po porodzie dolna połowa ich ciała znajduje się w dalszym ciągu pod wpływem znieczulenia, a wówczas, by przystawić dziecko do piersi niezbędna będzie pomoc położnej.

Młoda mama powinna leżeć na plecach z głową wysoko opartą o poduszkę, jednak poniżej poziomu tułowia, następnie położna powinna ułożyć dziecko na mamie lub wzdłuż jej ciała. W tym momencie mama podpierając swoje dziecko ramieniem może sprawdzić, czy jego główka znajduje się na wysokości piersi, a następnie rozpocząć karmienie.

Nie powinna ona podnosić głowy przez ok. 6 godzin po zabiegu, aby uniknąć zespołu popunkcyjnego, który skutkuje m.in. silnymi bólami głowy. Gdy mama może się już przekręcić na bok, może zacząć karmić dziecko, leżąc na boku. W tej pozycji maluszek nie uciska rany na brzuchu.

Zalety i wady karmienia noworodka w tej pozycji karmienia piersią

Zastanawiasz się jakie są wady i zalety pozycji leżącej? Pozycja ta jest idealna podczas karmień nocnych, kiedy to mama decyduje się spać ze swoim maluszkiem. Największą zaletą karmienia na leżąco jest fakt, że mama będzie znacznie bardziej wypoczęta i wyspana, gdyż nie musi ona specjalnie się podnosić i rozbudzać, aby nakarmić dziecko. Karmienie noworodka na leżąco sprawdza się doskonale także w ciągu dnia, gdy maluch np. postanowi zasnąć w trakcie jedzenia, ponieważ mama nie musi go budzić, a jedynie podeprzeć ręką plecy.

Wiele mam martwi się jednak o prawidłowe odbijanie w tej pozycji, jednak, kiedy dziecko jest senne, automatycznie połyka znacznie mniej powietrza, a często po karmieniu w pozycji leżącej dodatkowe odbijanie jest zbędne. Trzeba pamiętać, żeby po karmieniu ułożyć go na boku wspomagając się poduszką do karmienia, lub wybierając rogal do karmienia.

Wielu specjalistów wskazuje jednak na to, że karmienie na leżąco a zapalenie ucha łączy pewna zależność, co stanowi dużą wadę tej pozycji, która nie występuje np. w pozycji klasycznej. Gdy dziecko karmione jest w pozycji leżącej, pokarm o wiele łatwiej może przemieścić się do nosogardła. Taki proces sprzyja niestety powstawaniu stanów zapalnych.

Czy można karmić dziecko butelką w pozycji leżącej?

Karmienie butelką dziecka, kiedy dziecko leży na plecach może być niebezpieczne. Grozi to zachłyśnięciem, zakrztuszeniem, a nawet może doprowadzić do cofnięcia się pokarmu. Ponadto, gdy decydujemy się na karmienie butelką warto zapewnić dziecku bliskość rodzica i zadbać o jego prawidłową pozycję. Z tego powodu najlepiej wyjąć noworodka z łóżeczka, wziąć na ręce i dopilnować, by jego głowa była ułożona wyżej niż klatka piersiowa. Taka pozycja do karmienia noworodka zminimalizuje ryzyko jego zakrztuszenia się.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kiedy chcesz przystawić dziecko do piersi?

Jeśli chcesz wygodnie karmić malucha, bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie dziecka, ale warto zatroszczyć się także o komfortową pozycję do karmienia dla mamy. Jeżeli nie chcesz karmić piersią w pozycji leżącej możesz rozważyć także karmienie spod pachy, karmienie w zwisie, karmienie w chuście, karmienie w pozycji spod pachy lub pozycji półleżącej. Do karmienia starszych dzieci polecana jest pozycja, w której dziecko siedzi okrakiem.

Pamiętaj, że w trakcie karmienia zarówno mama, jak i dziecko nie powinni odczuwać bólu czy dyskomfortu. Jest wiele różnych pozycji, a wybór odpowiedniej z nich pozwoli Ci komfortowo karmić przez kilka lub kilkanaście miesięcy życia dziecka.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią – z jednej czy może z dwóch piersi?

Karmienie piersią – z jednej czy może z dwóch piersi?

Karmienie naturalne piersią jest najbardziej pożądanym sposobem karmienia noworodka, jednakże może ono być początkowo kłopotliwe. Podczas karmienia piersią warto zmieniać piersi, tak, by dziecko równomiernie je opróżniało. A co, jeżeli dziecko niechętnie sięga po...

Wygodna pozycja do karmienia piersią – na wilczycę  

Wygodna pozycja do karmienia piersią – na wilczycę  

Pozycje do karmienia piersią są bardzo ważne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ich najważniejszym wyznacznikiem jest wygoda zarówno matki jak i dziecka. Kobieta nie powinna odczuwać bólu pleców, musi mieć możliwość rozluźnienia się. Czasem jednak warto zdecydować...