Wygodna pozycja do karmienia piersią – na wilczycę  

utworzone przez | cze 13, 2023 | Pozycje do karmienie piersią | 0 komentarzy

Pozycje do karmienia piersią są bardzo ważne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ich najważniejszym wyznacznikiem jest wygoda zarówno matki jak i dziecka. Kobieta nie powinna odczuwać bólu pleców, musi mieć możliwość rozluźnienia się. Czasem jednak warto zdecydować się na specyficzną pozycję, która pomaga złagodzić trudności w karmieniu piersią. Temat karmienia piersią jest szeroki i wzbudza wiele wątpliwości u młodych mam. Przeczytaj o pozycji na wilczycę, a także o innych, polecanych pozycjach do karmienia piersią. 

Jak wybrać pozycję do karmienia piersią? 

Zanim Ty i Twoje dziecko opanujecie prawidłową technikę karmienia, co pozwoli na przyjmowanie wygodniejszych pozycji, karmienie powinno odbywać się wedle określonych zasad. Pozwoli to uniknąć takich problemów, jak uszkodzone brodawki, zastój pokarmu czy nieefektywne ssanie. Istnieje bardzo wiele pozycji pozwalających na wygodne karmienie dziecka, o czym możesz przeczytać w tym artykule.

Podstawą udanego karmienia jest prawidłowa pozycja mamy i odpowiednie przystawienie do dziecka do piersi, pamiętaj o tym, żeby zawsze podtrzymywać główkę dziecka.  Aby się najadać, dziecko musi mieć w buzi całą brodawkę i znaczną część otoczki. Usta muszą być szeroko otwarte, a obie wargi wywinięte jak u rybki. Czubek noska i bródka mają dotykać piersi. Przytulenie brzuszka i nóżek dziecka do brzucha mamy powoduje lepsze ułożenie buzi przy piersi. Cała buzia dziecka powinna być szczelnie wypełniona piersią – wytwarza się wtedy podciśnienie, konieczne do wypływu pokarmu. Język dziecka uciska od dołu otoczkę piersi, pod którą znajdują się przewody mleczne, a z powodu działania oksytocyny mleko wypływa z piersi.

Wilczyca, czyli karmienie w zwisie – idealna pozycja w przypadku bólu piersi

W tej pozycji dziecko leży na plecach, podczas gdy Ty pochylasz się nad nim, kierując brodawkę do jego buzi. Pozycja ta pomaga w przypadku różnych dolegliwości, takich jak zapalenie sutka, kiedy piersi są wrażliwe na ściskanie lub dotyk. Matki twierdzą również, że siła grawitacji pomaga w udrożnieniu zablokowanych kanalików mlecznych. Pozycja ta może wydawać się niewygodna, jednak możesz karmić w zwisie, siedząc, klęcząc nad dzieckiem na łóżku lub kanapie, a nawet leżąc i wspierając się na przedramionach. Wskazane jest, aby podeprzeć się poduszkami, nie chcesz przecież mieć przeciążonych pleców lub ramion. Pozycja ta często wybierana jest przez kobiety, które odczuwają ból i inne dolegliwości podczas karmienia. 

Pozycja ta może być również stosowana do karmienia bliźniąt, ponieważ umożliwia ona jednoczesne karmienie obu dzieci. Niewątpliwie zaletą tej pozycji jest nie tylko jej wymiar zdrowotny, to, że jest pozycją aktywizującą, ale także to, że w przypadku posiadania bliźniaków możesz karmić je jednocześnie. Zarówno mama, jak i dziecko mogą mieć korzyści z karmienia noworodka w zwisie. 

Inne pozycje do karmienia dziecka 

Wśród innych, popularnych i bezpiecznych pozycji do karmienia piersią można wyróżnić:
•    pozycję leżącą na płask lub na boku,
•    pozycję półleżącą,
•    pozycję klasyczną,
•    pozycję wyprostowaną. 
Pozycji jest znacznie więcej, jednak najczęściej kobiety wybierają 2-3 ulubione i używają ich najczęściej. Warto jednak co kilka karmień zmieniać pozycję, chyba, że inne nie są tolerowane przez dziecko i źle na nie reaguje. Tak naprawdę, ta pozycja do karmienia jest najlepsza, którą wybierze mama i dziecko metodą prób i błędów. 

Pozycja leżąca – idealna po cięciu cesarskim

Wśród pozycji leżących można wyróżnić pozycję leżącą na boku oraz na plecach. W pozycji leżącej na boku należy oprzeć ramię na podłożu, a głowę ułożyć na poduszce w linii prostej. Dziecko powinno leżeć przy mamie, oparte na jej ramieniu lub bezpośrednio na podłożu, tak, by stykało się z brzuchem. Warto ustabilizować główkę dziecka własnym ramieniem lub dłonią przeciwległej kończyny. Pozycja ta szczególnie polecana jest podczas nocnych karmień, ponieważ umożliwia odpoczynek w czasie karmienia. 
Natomiast pozycja na leżąco, kiedy mama leży na plecach wskazana jest, jeżeli poród zakończył się cesarskim cięciem. Pozycja ta stosowana jest bezpośrednio po porodzie. W tej pozycji mama powinna ułożyć się na plecach, a głowę i barki podeprzeć dość wysoko. Dziecko, często wcześniak, powinien być ułożony na piersi mamy, ramię i biodro dziecka powinny znajdować się w jednej linii, a usta dziecka powinny znajdować się na wysokości piersi mamy.  

Pozycja półleżąca – idealna, aby ułożyć malucha wygodnie

Pozycja półleżąca sprawdza się nie tylko u noworodków − równie dobrze nadaje się ona dla niemowląt w każdym wieku. Jej stosowanie jest wskazane zwłaszcza wtedy, gdy niemowlę ma problem z chwyceniem piersi w innych pozycjach albo nie lubi dotykania główki podczas karmienia, a także jeżeli występuje u Ciebie intensywny wypływ lub jeśli Twoje piersi są duże.
Pozycja półleżąca polecana jest także po cięciu cesarskim, ponieważ może ona ochronić Twoją ranę pooperacyjną, nie nadwyrężając Cię nadmiernie. Warto jednak wtedy zapewnić prawidłowe podparcie dla pleców, a dziecko również położyć na poduszce na swoim brzuchu. 

Pozycja klasyczna – wygoda i prostota

W tej pozycji mama powinna wygodnie usiąść, podeprzeć plecy, a następnie ułożyć nogi na podłodze lub podnóżku. Może ona wspomóc się poduszką do karmienia. Bardzo ważny jest kontakt brzuszek do brzucha. Ponadto mama powinna pilnować, aby główka noworodka znajdowała się w jej zgięciu łokciowym. Swoim przedramieniem powinna podtrzymywać plecy dziecka, a dłonią pośladki. Podtrzymywanie niemowlęcia jest konieczne, aby miał on zdrowy kręgosłup. Dziecko na boku jest przytulone do Twojego boku, co zapewnia kontakt skóra do skóry. 

Karmienie w pozycji klasycznej warto stosować naprzemiennie – raz z wykorzystaniem jednej, raz drugiej piersi. Dzięki temu ramię mamy nie będzie zanadto obciążone. Klasyczna pozycja karmienia piersią pozwala każdej mamie karmić swoje dziecko w prosty i wygodny sposób, dlatego stanowi ona najpopularniejszą pozycję. 

W przypadku dużych piersi – karmienie spod pachy

Pozycja spod pachy (futbolowa) polega na ułożeniu dziecka do Twojego boku, jego nóżki i pośladki powinny znajdować się pod Twoją pachą. Dłonią powinnaś podtrzymywać główkę dziecka, a przedramieniem jego plecy. Warto wspomóc się także ręką przeciwną do piersi, aby prawidłowo utrzymać dziecko przy ciele matki. Jest to szczególnie polecana pozycja, jeśli malec przyzwyczaił się zbytnio do spożywania pokarmu tylko z jednej piersi i niechętnie je pokarm z drugiej, lub słabo ssie pokarm. Karmienie spod pachy jest wygodna dla mam z dużym biustem, a także po cięciu cesarskim, w przypadku zastoju pokarmu i zapalenia piersi (podobnie jak karmienie na wilczycę). 

Pozycja wyprostowana 

W pozycji wyprostowanej dziecko siedzi okrakiem na udzie lub na biodrze mamy, a jego kręgosłup jest wyprostowany podczas karmienia. Jest to szczególnie wygodny sposób karmienia starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać. Pozycja ta stanowi także najwygodniejsze rozwiązanie dla maluchów cierpiących na refluks lub infekcje ucha, a także dla dzieci z ankyloglosją lub zmniejszonym napięciem mięśniowym. 

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią na leżąco – jak zacząć?

Karmienie piersią na leżąco – jak zacząć?

Często mamy po porodzie, szczególnie po cesarskim cięciu są mocno obolałe. Z tego powodu wybór pozycji do karmienia staje się mocno ograniczony. Wiele mam zastanawia się, czy można karmić dziecko na leżąco? Przeczytaj jak powinnaś robić to prawidłowo, a także jakie...

Karmienie piersią – z jednej czy może z dwóch piersi?

Karmienie piersią – z jednej czy może z dwóch piersi?

Karmienie naturalne piersią jest najbardziej pożądanym sposobem karmienia noworodka, jednakże może ono być początkowo kłopotliwe. Podczas karmienia piersią warto zmieniać piersi, tak, by dziecko równomiernie je opróżniało. A co, jeżeli dziecko niechętnie sięga po...