Karmienie piersią a ciąża – co warto o nim wiedzieć?

utworzone przez | cze 14, 2023 | Karmienie piersią a cesarka | 0 komentarzy

Mamy często zastanawiają się co zrobić, jeżeli wciąż karmią jedno dziecko piersią, a dowiadują się, że są w ciąży z drugim? Warto wiedzieć, że kolejna ciąża nie jest powodem do przerwania laktacji. Nie wpływa to na rozwijające się maleństwo, a Twój pokarm jest wciąż pełnowartościowy. Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo i masz dobre wyniki badań, możesz karmić piersią przez cały okres jej trwania, pamiętając o odpowiedniej diecie i wypoczynku. Czy podczas ciąży można karmić piersią? Co warto wiedzieć o karmieniu piersią podczas zdrowej ciąży?

Karmienie piersią w ciąży – czy można karmić piersią starszaka podczas ciąży?

Najważniejszą informacją jest to, że Twój pokarm jest w pełni bezpieczny dla karmionego przez Ciebie dziecka. Możesz spokojnie kontynuować karmienie starszaka. Pomimo tego, że organizm mamy, nastawiony jest w okresie ciąży przede wszystkim na potrzeby rozwijającego się w brzuchu maleństwa, mleko zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze. Nieprawdą jest to, że rozwijający się w brzuchu mamy płód jest okradany przez starszego brata lub siostrę z witamin i minerałów oraz innych istotnych składników odżywczych. Ponadto wytwarzane podczas ciąży hormony tylko w minimalnym stopniu przenikają do pokarmu mamy. 

Pomimo tego, że w trakcie karmienia wydziela się oksytocyna, która jest odpowiedzialna za wywołanie skurczów – jej ilość jest bezpieczna dla noszonego przez Ciebie dziecka. Przed 38 tygodniem ciąży wyrzut oksytocyny, który uruchamia się w trakcie karmienia, nie jest wystarczający do rozpoczęcia przedwczesnej akcji porodowej. 

Może się zdarzyć, że podczas karmienia starszego dziecka pojawi się u Ciebie bolesność brodawek, jednak wynika to ze zmian związanych z ciążą. Piersi stają się wtedy tkliwe, wrażliwe i obrzmiałe, dlatego karmienie może być utrudnione, a stymulacja ich przez dziecko może sprawiać ból. Czasem można zaobserwować zmniejszenie się ilości pokarmu. 

Zastanawiasz się czy w ciąży można nadal karmić piersią starszaka? Jeżeli tylko Twoja ciąża rozwija się prawidłowo, karmienie piersią w ciąży jest bezpieczne. Pamiętaj jednak, że w czasie karmienia mama powinna zadbać o swoje zdrowie i prawidłową dietę. 

Przeciwwskazania do karmienia piersią w czasie ciąży 

W karmieniu piersią podczas ciąży przeszkodę mogą stanowić wcześniejsze poronienia lub przedwczesne porody. Przyczynią skłaniającą do odstawienia dziecka od piersi są także niepokojące objawy występujące w pierwszych miesiącach ciąży, takie jak plamienie, bolesne skurcze macicy czy widoczna utrata wagi. Ponadto powodem do odstawienia dziecka od piersi są takie objawy jak:

• silne, bardzo bolesne skurcze i bóle podbrzusza, 

• krwawienie i plamienie z dróg rodnych, 

• problemy z łożyskiem,

• skracanie się szyjki macicy. 

Jeżeli kolejna ciąża jest zagrożona, decyzję o karmieniu starszego dziecka piersią należy skonsultować i podjąć wspólnie z lekarzem, który może doradzić zaprzestanie karmienia. 

Jak zmienia się skład mleka w trakcie karmienia piersią podczas ciąży? 

Mleko w trakcie ciąży nie traci swoich zdrowotnych właściwości, jednak w połowie ciąży organizm matki zaczyna wytwarzać mleko dla noworodka, który ma dopiero przyjść na świat, czyli siarę. Z tego powodu około 20 tygodnia ciąży smak mleka mamy nieco może się zmienić. Wówczas starsze dziecko może odmówić ssania piersi, ponieważ mleko przestaje mu smakować. Konieczne jest wtedy zastąpienie mleka matki innym pożywieniem, takim jak np. mleko modyfikowane, a także zwrócenie uwagi czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze spożywając odpowiednią ilość mleka.

Ważne, by mama karmiąca w czasie ciąży, dbała o siebie. Jeżeli jest ona zdrowa, a ciąża nie jest zagrożona mleko podczas ciąży może wciąż stanowić podstawowy pokarm dla starszaka. Musi ona jednak pamiętać o pełnowartościowej diecie, zróżnicowanych posiłkach o wysokiej zawartości składników odżywczych, witamin i odpowiedniej liczbie kalorii. Karmienie piersią wymaga uzupełniania płynów oraz odpowiedniej suplementacji.

Dlaczego w czasie ciąży warto nadal karmić starszaka? Kiedy odstawić dziecko od piersi? 

Kontynuowanie karmienia piersią w czasie ciąży można zarównać w dwóch aspektach: zdrowotnym i psychologicznym. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do momentu ukończenia przez dziecko 2 lat lub dłużej. Wraz z mlekiem mamy dziecko dostaje witaminy, przeciwciała, minerały, enzymy, elektrolity. Wszystko to pomaga mu kształtować system odpornościowy i chroni przed wieloma chorobami takimi jak choćby cukrzyca czy otyłość.

Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, karmienie piersią stanowi wyjątkowy rodzaj bliskości matki i dziecka, która zaspokaja w nim potrzebę bezpieczeństwa. W momencie powiększenia się rodziny, dziecko potrzebuje czuć się bezpieczne i wciąż kochane w takim samym stopniu jak wcześniej. Wiele dzieci doświadcza w tym czasie trudnych emocji, takich jak lęk, niepewność czy zazdrość. Kontynuowanie karmienia w czasie ciąży i później to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcemy uspokoić dziecko.

Jeżeli jednak występują u Ciebie przeciwwskazania do karmienia piersią podczas kolejnej ciąży, powinnaś odstawić dziecko. Zrezygnowanie z karmienia to często trudna decyzja dla kobiety w ciąży, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ciąża zmienia jednak priorytety, często zapewnienie prawidłowych warunków rozwijającemu się płodowi jest ważniejsze i mama decyduje o zakończeniu karmienia.

Karmienie naturalne dwójki dzieci –  czy karmienie w tandemie jest możliwe?

Po porodzie niektóre kobiety decydują się na jednoczesne karmienie noworodka i starszego dziecka. Karmienie mlekiem mamy stanowi najbardziej naturalny pokarm, a mleka wystarczy dla obojga dzieci.

Jeśli po porodzie chcesz karmić dwójkę dzieci, najpierw przystawiaj do piersi noworodka, a dopiero potem starsze dziecko, dla którego pokarm mamy powinien stanowić jedynie część zbilansowanej diety. Powinien on jednak mieć dostęp do piersi, jeżeli nie zdecydowałaś się wcześniej na odstawianie dziecka od piersi.

Karmienie piersią będąc w ciąży może sprawić, że po porodzie nie tylko noworodek, ale też starszak nadal będzie domagał się Twojego mleka w piersiach. Choć karmienie tandemu może wydawać się sporym wyzwaniem, to wiele mam świetnie sobie z tym radzi. Co więcej, „pomoc” starszaka może być wybawieniem podczas nawału mlecznego oraz zastojów mleka.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wygląda laktacja po cesarce?

Jak wygląda laktacja po cesarce?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu może być trudne, jednak warto dowiedzieć się jak zwiększyć szanse na udaną laktację po cesarce. Co można zrobić, aby uniknąć potencjalnych problemów? Czy laktacja po cesarce czymś się znacząco różni od laktacji po porodzie siłami...

Czy zalecane jest karmienie piersią po cesarce?

Czy zalecane jest karmienie piersią po cesarce?

Zastanawiasz się, czy karmić piersią, jeżeli miałaś cięcie cesarskie? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, pamiętaj, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Warunkiem sukcesu jest jednak prawidłowe przystawianie noworodka do piersi, a także odpowiednie wsparcie,...