Czy zalecane jest karmienie piersią po cesarce?

utworzone przez | cze 13, 2023 | Karmienie piersią a cesarka | 0 komentarzy

Zastanawiasz się, czy karmić piersią, jeżeli miałaś cięcie cesarskie? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, pamiętaj, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Warunkiem sukcesu jest jednak prawidłowe przystawianie noworodka do piersi, a także odpowiednie wsparcie, którego potrzebuje na początku młoda mama. 

Czy karmienie piersią po cesarskim cięciu jest możliwe?

Zastanawiasz się jak będzie wyglądało karmienie w przypadku dzieci po CC? Organizm kobiety już podczas ciąży przygotowuje się do karmienia piersią, dlatego rozpoczęcie karmienia będzie naturalne także w przypadku dzieci, przychodzących na świat drogą cesarskiego cięcia, nie tylko w przypadku tych urodzonych siłami natury.

Za laktację odpowiadają hormony – oksytocyna i prolaktyna.

Niewątpliwie, to w przypadku porodu naturalnego uruchomione zostają wszystkie naturalne mechanizmy odpowiedzialne za rozpoczęcie laktacji, dlatego zalecane jest rodzenie siłami natury. W przypadku cesarki proces ten zostaje zakłócony i mogą wystąpić trudności w rozpoczęciu naturalnego karmienia. Jeżeli jednak zastosujesz się do zaleceń położnej lub zwrócisz o pomoc do doradcy laktacyjnego lub po pomoc personelu medycznego tuż po porodzie, możesz z powodzeniem karmić piersią maleństwo. 

Jakie problemy z laktacją mogą wystąpić?

Powrót do pełni sił po cesarce trwa nieco dłużej niż po porodzie naturalnym, co może utrudnić karmienie piersią. Działanie znieczulenia oraz dyskomfort spowodowany samym zabiegiem mogą ograniczyć Twoją samodzielność. Niejedna mama, która urodziła za pomocą cesarski, wcześniej była pacjentką oddziału patologii ciąży. Wymuszone leżenie mogło spowodować znaczne osłabienie mięśni. Co więcej, z powodu koniecznego przed zabiegiem postu organizm ma znacznie mniej energii, by zajmować się maluszkiem.

Ponadto po cesarskim cięciu mogą wystąpić obfitsze krwawienia, a także pojawia się większe ryzyko infekcji. Najczęściej po zabiegu lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwbólowych, jednakże w dawkach bezpiecznych dla dziecka. Dawki te nie wpływają na możliwość karmienia piersią. Najczęściej leki te mama bierze pierwsze 2 tygodnie od porodu, jednak pierwsze przystawienie do piersi po tym czasie jest zdecydowanie za późne i możesz spowodować, że nie będzie już pokarmu w piersiach matki.

Znieczulenie przewodowe a pierwsze karmienie

Cesarskie cięcie wymaga znieczulenia, jeżeli lekarz zdecyduje, iż konieczne jest znieczulenie zewnątrzoponowe (przewodowe), mama będzie mogła w pełni świadomie powitać swoje dziecko na świecie i przystawić dziecko do piersi od razu po porodzie. Pierwsze karmienie powinno odbyć się maksymalnie 2 godziny po porodzie. Rozpoczęcie produkcji mleka powinno rozpocząć się już w tym momencie, dlatego można przystawić dziecko do piersi zaraz po zabiegu.

Na laktację korzystnie wpływa jak najszybszy kontakt mamy i dziecka. Przy znieczuleniu przewodowym możliwy jest on już na sali porodowej, co ma ogromne znaczenie dla noworodka. Kontakt skóra do skóry jest ważny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, szczególnie w pierwszej dobie życia noworodka. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby podczas pierwszego przystawienie o piersi, nie wahaj się poprosić położnej o pomoc, ponieważ rozumie ona Twoje problemy z karmieniem i wie jak ważny jest kontakt między matką a dzieckiem.

Odciąganie pokarmu – pobudzenie procesu laktacji

Idealnym rozwiązaniem jest przystawianie dziecka do piersi jak najczęściej. Niestety, mogą wystąpić trudności, dziecko na skutek działania leków może być senne i mało chętne do ssania. Pomimo tego warto przystawiać je do piersi, im wcześniej dziecko zacznie ssać pierś, tym większa szansa na udanie karmienia po urodzeniu.

Jeżeli jednak z obiektywnych przyczyn niemożliwe jest karmienie piersią już od początku życia dziecka, należy odciągać pokarm laktatorem, co pobudza laktację, a następnie podawać go w sposób, który nie zaburza mechanizmu ssania, czyli łyżeczką, strzykawką lub kubeczkiem do karmienia. Gdy produkcja pokarmu znacznie się opóźnia, lekarz może zalecić karmienie mieszane i dokarmianie dziecka. Nadal jednak warto przystawiać do piersi dziecko, aby pobudzić laktację. Walka o karmienie naturalne może nie być łatwa, ale jest warta pokonania początkowych trudności.

Nie wahaj się poprosić o pomoc w pierwszych dniach po porodzie, weź do szpitala płaską poduszkę do karmienia, a także pamiętaj o swoim komforcie i spokoju. Wiele osób chce pomóc Ci odnaleźć się w nawale nowych obowiązków związanych z produkcją mleka, dlatego pamiętaj, żeby korzystać z otrzymywanej pomocy. Czasem, jeżeli pierwszym kontakt dziecka po cesarskim cięciu z matką jest opóźniony, konieczne może być dokarmianie maluszka mlekiem modyfikowanym.

Jakie są najlepsze pozycje do karmienia po CC?

Poród drogą cesarskiego cięcia może spowodować dyskomfort u matki, dlatego pierwsze przystawienie zaraz po operacji musi odbyć się w pozycji leżącej, na wznak. W pozycji tej mama leży na plecach, głowę ma podpartą dość wysoko, a maluch leży na niej, z boku, podtrzymywany jej ramieniem i podparty poduszkami, tak by miał głowę na wysokości piersi.

W pierwszej dobie po porodzie mama może już próbować przekręcać się na bok, ponieważ gdy wygodniej będzie jej karmić, gdy dziecko leży zwrócone brzuchem do jej brzucha, oparte na jej ramieniu lub bezpośrednio na podłożu.

Karmienie piersią po cesarskim cięciu może sprawiać ból, a w tej pozycji dziecko nie uciska rany na brzuchu, jest to bezpieczna pozycja. Kiedy zaczniesz siadać, możesz karmić w pozycji spod pachy, układając dziecko na płaskiej poduszce czy złożonym kocu. Kobieta po cesarce powinna dostosować sposób karmienia, tak aby czuć się wygodnie.

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wygląda laktacja po cesarce?

Jak wygląda laktacja po cesarce?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu może być trudne, jednak warto dowiedzieć się jak zwiększyć szanse na udaną laktację po cesarce. Co można zrobić, aby uniknąć potencjalnych problemów? Czy laktacja po cesarce czymś się znacząco różni od laktacji po porodzie siłami...

Karmienie piersią a ciąża – co warto o nim wiedzieć?

Karmienie piersią a ciąża – co warto o nim wiedzieć?

Mamy często zastanawiają się co zrobić, jeżeli wciąż karmią jedno dziecko piersią, a dowiadują się, że są w ciąży z drugim? Warto wiedzieć, że kolejna ciąża nie jest powodem do przerwania laktacji. Nie wpływa to na rozwijające się maleństwo, a Twój pokarm jest wciąż...