Jak wygląda laktacja po cesarce?

utworzone przez | cze 14, 2023 | Karmienie piersią a cesarka | 0 komentarzy

Karmienie piersią po cesarskim cięciu może być trudne, jednak warto dowiedzieć się jak zwiększyć szanse na udaną laktację po cesarce. Co można zrobić, aby uniknąć potencjalnych problemów? Czy laktacja po cesarce czymś się znacząco różni od laktacji po porodzie siłami natury? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Co to jest laktacja?

Laktacja to produkcja mleka w kobiecych piersiach, za co odpowiedzialne są dwa hormony – prolaktyna i oksytocyna. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym w przysadce mózgowej, który pobudza znajdujące się w piersi pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Bodźcem do wytwarzania prolaktyny jest ssanie piersi przez dziecko.

Natomiast oksytocyna, która również jest hormonem przysadki mózgowej, na skutek ssania piersi przez dziecko, powoduje kurczenie się mięśni w przewodach wyprowadzających mleko z gruczołu piersiowego, wywołując tym samym wypływ mleka z kobiecej piersi.

Laktacja pojawia się u kobiet po porodzie, jednak w przypadku cesarskiego cięcia, mogą pojawić się problemy. Zdarza się, że ilość mleka w kobiecych piersiach jest bardzo mała i kobiety mają wówczas problem, aby karmić dziecko wyłącznie piersią.

Problemy z laktacją po cesarce 

Problemy z laktacją po cesarce mają związek z niedostatecznym poziomem hormonów, które są odpowiedzialne za produkcję pokarmu. Po porodzie naturalnym produkcja tych hormonów stopniowo rośnie, osiągając odpowiedni poziom. Natomiast w przypadku cesarskiego cięcia hormony mają zbyt mało czasu, aby osiągnąć poziom wystarczający do produkcji kobiecego mleka. Ilość pokarmu w tym okresie może być niewystarczająca. 

W przypadku planowanego porodu drogą cesarskiego cięcia przyszłe mamy potrzebują już w okresie ciąży wsparcia i uświadamiania, z jakimi przeciwnościami przyjdzie im się zmierzyć, jeśli chodzi o karmienie dziecka po cięciu cesarskim. Od razu po porodzie młoda mama i jej maluszek potrzebują pomocy, szczególnie w zakresie odróżnienia poczucia braku pokarmu od faktycznego jego braku, co może ocenić wyłącznie doświadczona położna lub doradca laktacyjny.

Jak pobudzić laktację po cesarce? 

Laktację najlepiej pobudzić przystawiając dziecko do piersi, jednak często jest to niemożliwe w ciągu wskazanych sześciu godzin od porodu. Z tego powodu ważny jest wybór takiej placówki medycznej, w której nawet pomimo zabiegu maluch będzie mógł od samego początku przebywać z matką. Dzięki temu może ona przez cały czas przystawić dziecko do piersi, tym samym pobudzając laktację. Współcześnie najczęściej stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, które pozwala mamie być świadomą podczas zabiegu.

Pamiętaj, że bardzo istotne jest, aby pierwsze karmienie odbyło się maksymalnie 2 godziny po porodzie. Warto, aby możliwe było karmienie na żądanie, czyli aby mama miała możliwość przystawić nowo narodzone dziecko do piersi, kiedy będzie się ono tego domagać. Nie bój się prosić o pomoc personelu medycznego, aby pomógł Ci on przystawić dziecko skóra do skóry. Laktacja po cesarskim cięciu jest jak najbardziej możliwa, ale bardzo ważne są pierwsze godziny po porodzie, aby ją pobudzić. 

Niektóre położne zalecają odciąganie pokarmu laktatorem, który dodatkowo pobudza gruczoły do produkcji mleka. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku, gdy ze względu na stan dziecka musi ono zostać oddzielone od mamy. Używanie przez młodą mamę laktatora w pierwszych dobach po porodzie, sprawia, że kobieta będzie mogła karmić dziecko piersią, podobnie jak kobiety rodzące siłami natury.  

Pozycje do karmienia piersią po cesarskim cięciu

Polecaną pozycją do karmienia po CC ze względu na ranę pooperacyjną jest pozycja na boku. Jest to prosta i bezpieczna pozycja dla mam i dzieci. Warto jednak na początku poprosić o pomoc, ponieważ trudność może sprawić przekręcenie się na bok. Poproś również o ustawienie koca lub poduszki za plecami, aby stanowiły oparcie. Ważne jest, aby w tej pozycji dziecko leżało w pozycji brzuszek do brzucha, a jego uszko, ramię i biodro znajdowały się w linii prostej.

Natomiast pozycja spod pachy jest odpowiednia, gdy kobieta jest już uruchomiona, wstaje i siada. Dzięki niej nie ma niebezpieczeństwa podrażniania i uciskania rany po cesarskim cięciu. Noworodka układa się pod pachą na przedramieniu. Główka powinna znajdować się na wysokości piersi, a nóżki pod pachą. Brzuszek malca powinien być przytulony do boku mamy. Dłonią należy podtrzymywać główkę i kark dziecka, a przedramieniem jego tułów. By dziecko wygodnie leżało, należy go ułożyć wyżej na specjalnej poduszce do karmienia piersią (tzw. rogal), na podłożonej zwykłej poduszce lub zwiniętym kocu.

Wcześniak urodzony drogą cesarskiego cięcia 

Po urodzeniu wcześniaka drogą cięcia cesarskiego (przed 37. tygodniem ciąży) także rozpoczyna się proces laktacji. Często może się zdarzyć tak, że dziecko z powodów zdrowotnych nie może przyjmować pokarmu lub znajduje się w inkubatorze. Kobieta powinna wtedy odciągać mleko i dostarczać w miarę możliwości na oddział, nawet gdy będzie to tylko kilka kropelek.

Niezależnie, czy odciąganie będzie sposobem ręcznym, czy laktatorem, by utrzymać laktację należy to robić co 2-3 godziny (minimum 8 razy na dobę). Na początku będą to niewielkie ilości. Pierwsze mleko to siara. W porównaniu z mlekiem właściwym bogata jest ona szczególnie w białka, witaminy i inne substancje. Zawiera także przeciwciała IgA. W wielu oddziałach noworodkowych nawet gdy żywienie doustne jest niemożliwe, podaje się kilka kropelek siary na śluzówkę do wchłonięcia –  na dziąsła wcześniaka. Mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, który zawiera przeciwciała i komórki odpornościowe, z tego powodu tak ważne jest, aby po urodzeniu dziecka karmić naturalnie. 

About admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Karmienie piersią a ciąża – co warto o nim wiedzieć?

Karmienie piersią a ciąża – co warto o nim wiedzieć?

Mamy często zastanawiają się co zrobić, jeżeli wciąż karmią jedno dziecko piersią, a dowiadują się, że są w ciąży z drugim? Warto wiedzieć, że kolejna ciąża nie jest powodem do przerwania laktacji. Nie wpływa to na rozwijające się maleństwo, a Twój pokarm jest wciąż...

Czy zalecane jest karmienie piersią po cesarce?

Czy zalecane jest karmienie piersią po cesarce?

Zastanawiasz się, czy karmić piersią, jeżeli miałaś cięcie cesarskie? Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, pamiętaj, że mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Warunkiem sukcesu jest jednak prawidłowe przystawianie noworodka do piersi, a także odpowiednie wsparcie,...